Recenze knihy: Emir Kusturica – Kde jsem v tom příběhu já?

V roce 2012 v České republice vyšla kniha s názvem Kde jsem v tom příběhu já?, [1] jejíž originální název z roku 2010 zní Smrt je neprovjerena glasina, což znamená Smrt je neověřená věc. A právě výrok „Smrt je neověřená věc, synku.“ patřil Muratovi Kusturicovi, kterým byl Emir jako dítě uklidňován, když jednoho dne uviděl mrtvého člověka.

Kniha je de facto paměťmi svého druhu. Rozhodně se však jedná o působivé čtení, které může plnit úlohu vážné četby stejně dobře jako té oddychové. Autor totiž dokázal napsat čtivý text o svém životě, včetně jeho závažných momentů. Emir Kusturica spatřil světlo světa 24. listopadu 1954 v Sarajevu.[2] V knize popisuje své dětství v rodině s otcem Muratem, matkou Senkou a dalšími příbuznými. Stejně tak si v ní vybavuje své první lásky a zmiňuje i svůj negativní názor na Tita, který přebral od otce. A také hovoří o svém vztahu ke sportu – především fotbalu a atletice.

Postupem času se však zamiloval do filmu. A jelikož film je sledem obrázků, tak se k natáčení dostal postupně přes fotografování. Když byl přijat na pražskou FAMU, tak mezi jeho učiteli byl i Otakar Vávra, [3] který jej velmi ovlivnil. Za svůj největší vzor však považuje italského režiséra Federica Felliniho, [4] o kterém v knize píše opakovaně. Školu absolvoval v roce 1978 krátkým filmem Guernica.[5]

Později Kusturica vyučoval na Kolumbijské univerzitě v USA a natočil řadu úspěšných a oceněných filmů. V roce 1981 získal Zlatého lva za film Vzpomínáš na Dolly Bell? [6] Za film Otec na služební cestě z roku 1985 [7] obdržel Zlatou palmu z Cannes. Tutéž cenu obdržel i za film Dům k pověšení z roku 1988.[8] V roce 1993 získal Stříbrného medvěda z Berlína za film Arizona dream.[9] Prozatím poslední Zlatou palmu obdržel v roce 1995 za film Underground.[10] Je lídrem a kytaristou skupiny The No Smoking Orchestra, která od roku 1998, tedy od filmu Černá kočka, bílý kocour, [11] obstarává hudbu jeho filmů. Oblíbenými byly i jeho poslední dva filmy – Život je zázrak z roku 2004 [12] a Závěť z roku 2007.[13]

V současnosti se svou rodinou žije ve vybudované vesničce Drvengrad [14] v Srbsku poblíž hranic s Bosnou, kde se navíc každoročně koná filmový festival. Mezi jeho blízké přátele patří např. Johnny Depp. Velmi se zajímá o politiku a je kritikem politiky Západu, především pak USA. Trápil jej a dodnes trápí vývoj v Jugoslávii, která skončila rozpadem po sérii válek. Do České republiky se s oblibou vrací.

Václav Bláha IV, 25. 7. 2015

Váleční zločinci G. W. Bush a J. Solana za mřížemi v Drvengradu

[1]: Kusturica, Emir (2012). Kde jsem v tom příběhu já? (Praha: freytag & berndt).
[2]: CSFD.cz – Emir Kusturica
[3]: CSFD.cz – Otakar Vávra
[4]: CSFD.cz – Federico Fellini
[5]: CSFD.cz – Guernica
[6]: CSFD.cz – Vzpomínáš na Dolly Bell?
[7]: CSFD.cz – Otec na služební cestě
[8]: CSFD.cz – Dům k pověšení
[9]: CSFD.cz – Arizona Dream
[10]: CSFD.cz – Underground
[11]: CSFD.cz – Černá kočka, bílý kocour
[12]: CSFD.cz – Život je zázrak
[13]: CSFD.cz – Závěť
[14]: Mecavnik.info