Svět očima George Sorose

Pozn. autora: Text je interpretací pohledu[1] finančníka George Sorose,[2] nikoli pohled autora.

Krize eura změnila Evropskou unii. Její státy se do té doby sbližovaly a dobrovolně obětovaly část své nezávislosti ve prospěch obecného blaha. Nyní se proměnily ve společenství zemí věřitelů a dlužníků, kde mají dlužníci problémy splnit podmínky věřitelů. Vnitřní slabost Evropské unie dala Rusku šanci, aby se prezentovalo jako silný soupeř EU.

Putinovo Rusko je v současnosti kardinální výzvou hodnotám Evropské unie a systému, který stojí na pravidlech, díky kterým je v Evropě mír. Evropané si vůbec neuvědomují rozměr této výzvy. Putinův režim se totiž zakládá na síle a projevuje se represí uvnitř a agresí navenek, jejíž nejvýraznějším projevem je ruská invaze na Ukrajinu. Rusko anektovalo Krym a vytvořilo separatistické enklávy, čímž porušilo mezinárodní právo.

Pokud by došlo ke kolapsu Ukrajiny, tak by to byla ohromná ztráta pro NATO, EU a USA. Poté by Rusko začalo ohrožovat Pobaltí, kde navíc žijí velké ruské menšiny. Místo podpory Ukrajiny by se tak NATO muselo bránit samo a na své půdě. To by Evropu a Severní Ameriku vystavilo nebezpečí přímého vojenského střetu s Ruskem.

George Soros

Členské země EU jsou tedy ve válce. Proto by se podle toho měly začít chovat a pomoci Ukrajině, protože současná Ukrajina je proevropská a je připravena bránit Evropu obranou sebe sama. Nejlepší investicí roku 2015 je tedy podpora Ukrajiny, čímž je možné se vrátit na cestu prosperity. Pokud Evropská unie zachrání Ukrajinu, tak může zachránit i sama sebe. Proto jsou nutné sankce uvalené na Rusko, byť nejsou bez následků.

Vypadá to tak, že se však Putin snaží s USA obchodovat. Za takovou obchodní nabídku by mohla být považována ruská pomoc v boji proti Islámskému státu. Rusko by pomohlo Spojeným státům udržet jejich dominanci na Blízkém východě výměnou za to, že mu USA dovolí plně kontrolovat své tzv. Blízké zahraničí. To by však byla obrovská chyba s tragickými geopolitickými důsledky.

Václav Bláha IV, 2. 11. 2015

[1]: Soros, George (2014). Evropa ve válce. Euro XVII (51, 52), s. 20.
[2]: GeorgeSoros.com