Volby 2013: Hlavu vzhůru nebo střelba do hlavy?

Pozn. autora: Tento text byl napsán v říjnu 2013 v souvislosti s volbami do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Stojí za to se k němu zpětně vrátit a poukázat na to jak se tehdy dokázala situace analyzovat, jaká byla prognóza a kam jsme mezitím dospěli. A také jak si vedli osoby, které podpořili Hlavu vzhůru. Pohled to obecně dvakrát veselý není. Vítězem se podle očekávání stala ČSSD. To, že to bude vítězství umolousané se předpokládalo taky. Až příliš dobře si vedl kartel vystupující pod uměleckým názvem „ANO“. Ten, který vystupuje pod uměleckým názvem „TOP 09“ si vedl o něco hůře, ale ne zase o tolik. S účastí KSČM a ODS ve sněmovně se počítalo, takže tyto subjekty nepřekvapily. To, že alternativou nebudou ani Svobodní a ani Piráti se čekalo též. Co jisté nebylo, ale bohužel se stalo, bylo to, že postoupily partaje KDU-ČSL a Úsvit. Zaměřit je se však třeba právě na mnou tehdy podpořenou Hlavu vzhůru, která ve volbách naprosto shořela. Nemá smysl hledat vinu spíše u Václava Klause nebo u Jany Bobošíkové, ale zkrátka se ukázalo, že pro veřejnost je tato „koalice“ nepřijatelná. I přes všechny výhrady, které je možné k oběma mít, tak loni představovali jakýsi „polštář“ před nárazem při případném kolapsu naší politiky (a nejen jí). Klaus se definitivně dostal do pozice analytika a stejně jako Bobošíková napsal svůj politický epitaf. Hájek mezitím stihl opakovaně zdiskreditovat sám sebe i svůj web [1] a politolog Daniel Solis nepochopitelně kandidoval ve volbách do europarlamentu za (diplomaticky řečeno) velmi nešťastně koncipovanou stranu NE Bruselu.[2] Tato strana je zvláštní už jen tím, že nyní uzavřela koalici se stranou, se kterou se výrazně rozchází např. ohledně ukrajinského konfliktu.[3 až 6] A pokud to není velká překážka, tak ukrajinský konflikt (a tudíž ani geopolitika) pro ni není zásadní téma. A pokud není, pak se nedrží svých zásad a spoluprací s „hnědou“ DSSS evidentně naznačuje, že jí tato barva bohužel nevadí. Ale zpět k článku, ten si svou platnost zachoval a došlo k tomu, co bylo predikováno. Politicky se voliči střelili do hlavy. De facto čistý průstřel. Ale o tom už píši dlouho. Smrt politiky, která zemřela již dávno, se jen opět potvrdila a k jejímu kýženému vzkříšení nedošlo. Dnes již nelze hledat alternativu mezi žádnými politickými stranami. Alternativou jsou disidenti a tedy i Disidenti.org, kteří startují.

Václav Bláha IV, 8. 9. 2014

Ono se to hlavně dalo před lety předvídat a teď v téhle situaci je být optimistou asi tak rozumné jako když hrajeme šachovou partii a myslíme si, že se ztrátou obou věží, střelců a dámy je stále stejná situace.
– Václav Bláha IV

Z velkého množství nul může vzniknout řetěz, který nepřetrhne ani génius.
– Napoleon III.

Lidé začínají pomalu, ale jistě chápat, že jim nepomůže absurdní víra [7] a chápou, že se budou muset postarat o sebe sami [8]. Otázkou zůstává, nakolik budou však úspěšní a jak se situace vyvine, [9] protože může dojít i na nejhorší [10]. V každém případě pokud se chtějí občané a voliči zhostit své povinnosti důstojně a něco zkusit, snad ne jen symbolicky, pak letos mají asi opravdu poslední příležitost, byť tyto volby je v žádném případě nespasí. Mohou však zmírnit možné tragické dopady kauzality, která se odvíjí od nedobrého politického vývoje minimálně několika posledních let. Letošní volby s největší pravděpodobností rozhodne poslední strana (či posledních několik stran) co se dostane (dostanou) do sněmovny. Čili de facto ta (ty) nejslabší. Letos na tom bude opravdu hodně záležet a ne náhodou média o tomto fenoménu důsledně nehovoří. Tedy politologicky řečeno rozhodne tzv. pantová strana. Jenže tentokrát to bude ještě s podtržením.

S největší pravděpodobností, která hraničí s jistotou, ve volbách zvítězí ČSSD. To ji však nemusí být vůbec k ničemu a existuje reálná šance, že to pro ni bude Pyrrhovo vítězství jako v roce 2010. Pojďme se tedy podívat na to, kdo se všechno může dostat do sněmovny a co nám hrozí.

Na prvním místě by tedy měla podle všeho skončit ČSSD.[11] [12] Na druhém místě možná skončí KSČM (bez komentáře). O třetí a čtvrté místo se poperou ANO [13] [14] a TOP 09. [15 až 18] Lze předpokládat, že se do sněmovny probojuje i ODS, [19] [20] ale pro tuto kdysi slavnou stranu to bude spíše hanba. To by měla být více či méně jistota složení, byť průzkumům se věřit samozřejmě nedá a zejména pak čtenářům neoficiálních zpráv na internetu to snad netřeba dvakrát vysvětlovat.

Nyní se však dostáváme k ústřednímu bodu, kdo všechno se probojuje mezi výše uvedené strany a poměrně to může zamíchat kartami. Pokud by tam byla KDU-ČSL, [21 až 24] tak se nepochybně přidá k „eurohujerským“ subjektům typu TOP 09 či ČSSD. Obdobná situace by hrozila i se Zelenými [25] [26] nebo dokonce, pokud by se oba dnes již „pravdoláskařské“ subjekty dostaly do sněmovny. Stejně tak si dovedu představit, že i přes podivné názory (viz vztah k EU) SPOZ může být relevantní silou, pokud by se do sněmovny dostala právě ona. Jistě by mohla trochu brzdit např. ČSSD v koalici – tedy pokud by se vládní stranou stala. Nejhorší možnou kombinací bude, že nám povládnou společně ČSSD a TOP 09. Není to nemožné.

Nejtěžší situaci má však poněkud překvapivě právě ČSSD. Ta buď vyhraje a bude jí to k ničemu (a to voliče odradí) nebo prostě bude muset zradit své voliče (ať již koalicí např. s TOP 09 nebo ANO či v „romantické“ koalici s KSČM za předpokladu, že by se zřekla svého Bohumínského usnesení – poslední varianta je však málo pravděpodobná) a tím se de facto „střelit se do hlavy“… V každém případě ještě ani nezačaly volby a ČSSD je na cestě k diskreditaci jako nyní ODS, takže z nich bude další „politická mrtvola“. Kde jsou dnes slavné strany ODS a ČSSD? Tyhle volby budou s největší pravděpodobností labutí písní ČSSD.

Pak tu máme další strany s potenciálem. Úsvit „samuraje“ (sám lídr je takový sui generis relikt Japonského císařství) Tomia Okamury je strana, která cílí na voliče radikálně smýšlející (a kritické k současnému establishmentu), ale v každém případě nejsou známy jeho názory na EU, na NATO atd. (snad jen to, že v zahraniční politice podporuje Izrael).[27] Nezapomínejme ani na to, když jako senátor chtěl žalovat Klause.[28] [29] A nemluvím ani o jeho bizarním podnikání.[30]

Sečteno podtrženo, Okamura je nedůvěryhodný a mám podezření, že se jedná o trojského koně pro voliče, kteří chtějí volit antisystémově (na rozdíl od klasicky mainstreamového trojského koně Babiše). Nelze vyloučit, že se v případě potřeby zachová podobně jako minule Věci Veřejné – ostatně Vítka Bártu má Tomio po ruce… Kdybych chtěl být vtipný, tak bych napsal: jeho názory na EU neznáme, jen víme že podniká a vlastně nepodniká, protože vlastně ani nevíme, že co víme není pravda…

Svobodní jsou na tom tragicky. Za prvé nemají velké šance a za druhé nemohou svůj program prosazovat, pokud se ho nevzdají (což se vzájemně vylučuje). Zkrátka je absurdní, že se nespojili s hnutím Hlavu vzhůru, protože jestli část svého programu budou chtít prosadit, tak se budou muset vzdát jeho většiny a jít do koalice např. s TOP 09. Stručně: manévrovací prostor nula. Navíc lze pochybovat, zda do budoucna mají nějakou perspektivu. Myslím, že po libertarianismu v České republice opravdu není valná poptávka. A to nemluvím o jejich letitém klopýtání.[31]

Ještě hůře na tom je DSSS, která jistou šanci na postup má, ale to by bylo všechno. S největší pravděpodobností zůstanou před branami sněmovny. Ale i kdyby ne, tak by byly pouhou atrakcí ve sněmovně (a reminiscencí na „Sládkovce“). Podobná situace je i s avantgardními (a účelově revoltujícími) Piráty – ti jsou navíc povětšinou i eurohujerští, což mne speciálně u nich hodně mrzí.

Z malých stran je jakousi „revoluční“ alternativou soubor s názvem Hlavu vzhůru. Ten bude mít z „nehavlistických“ subjektů, které se mohou dostat do sněmovny největší manévrovací prostor napravo i nalevo. Hlavu vzhůru může lobbovat u zbytků příznivců Václava Klause v ODS, stejně tak jako u Haškovského (rozuměj „Zemanovského“) křídla v ČSSD. Myslím, že by mohli i v některých zahraničních otázkách najít společnou řeč s KSČM či SPOZ (obě strany mají překvapivě racionálnější zahraniční politiku než ČSSD či TOP 09 a ANO). Určitě by toto hnutí nezůstalo jako kůl v plotě po vzoru Svobodných či Pirátů a dalších subjektů. Volební možnosti jsou tak dvě: buď se zkusíme pochlapit a dát (svůj hlas) Hlavu vzhůru nebo se automaticky střelíme do hlavy. Jiná cesta není.

Václav Bláha IV, říjen 2013

[1]: Disidenti.org – Protiproud jako nástroj mediokracie?
[2]: Ne Bruselu – ND – kandidáti
[3]: Ne Bruselu – Zastavme „pražský Majdan“
[4]: Lidovky – Vandas zve radikály z Majdanu do Česka. Chce vědět, jak na kmotry
[5]: Ne Bruselu – Národní demokracie na proruské demonstraci k dění na Ukrajině: My mlčet nebudem
[6]: Ne Bruselu – Otevřený dopis Ukrajině
[7]: Disidenti.org – 2012: Vesmírný podvod! Je ohroženo duchovno nebo rozum?
[8]: Disidenti.org – Vivat Disent!
[9]: Disidenti.org – Absurdistán 2020 (jak by vypadal svět, kdyby nebyla válka)
[10]: Disidenti.org – 2013: Apokalypsa ezoteriků a agónie společnosti!
[11]: Parlamentní listy – Zahradil a Falbr v žoldu marxistických teroristů
[12]: Protiproud – Hrozí nám povolební koalice vlády evropské jednoty? Zabraňme jí. Volme a kroužkujme konzervativní kandidáty Hlavy vzhůru! Koho doporučujeme?
[13]: Free Pub – tag ANO 2011
[14]: Vlastní Hlavou – Jak to chodí na setkání ANO
[15]: Eportál – Politický životopis Miroslava Kalouska
[16]: Lidovky – Schwarzenberg zapomíná. V politice chtěl skončit, teď myslí na premiérování
[17]: Eportál – Volební marketing TOP 09: Když na státu parazitující pravdo-láska poučuje voliče o “šetření“ a liberální ekonomice…
[18]: Freeglobe – Schwarzenberg: Mešity ať v ČR rostou. Islám mi nevadí
[19]: Parlamentní listy – Zahradil a Falbr v žoldu marxistických teroristů
[20]: EUportál – Miroslava Němcová má také ušpiněné ruce. Zde jsou důkazy, že celou dobu kryla Nagyovou
[21]: Parlamentní listy – Užiteční idioti aneb Lidovci ve vleku mezinárodního terorizmu
[22]: Parlamentní listy – Lidoví Mudžahedíni Daniela Hermana
[23]: Parlamentní listy – Jak nakupují teroristé české politiky – kauza Daniel Herman
[24]: Parlamentní listy – Hermanova apologetika licoměrnosti
[25]: První zprávy – Bývalý lídr zelených: SZ je nejvíce nacistická strana
[26]: První zprávy – Nechutné. Pedofilové se hlásí o svá práva. Pomohou jim zelení?
[27]: Freeglobe – Má ČR pomáhat Izraeli? Okamura ví, jaká pomoc by byla nejlepší
[28]: Aktualně.cz – Okamura se připojí k žalobě Klause za velezradu
[29]: První zprávy – Text žaloby na prezidenta Václava Klause
[30]: Česká televize – Reportéři ČT 20. 2. 2012
[31]: Disidenti.org – Nestanu se členem Svobodných aneb Politika is dead