Americký nálet zabil v Afghánistánu 15 civilistů

Výboru pro investigativní žurnalistiku (Bureau of Investigative Journalism, dále jen Výbor) se podařilo identifikovat 15 civilistů zabitých při jednom náletu amerického bezpilotního letounu minulý měsíc v Afghánistánu – jde o největší ztrátu životů civilistů při jediném náletu od útoku na nemocnici Lékařů bez hranic loni v říjnu.

USA tvrdily, že provedly „protiteroristický“ úder proti bojovníkům Islámského státu, když zasáhly 28. září raketami provincii Nangarhár. Ale následující den vydala Organizace spojených národů nezvykle rychle silné prohlášení, že nálet zabil 15 civilistů a zranil 13 dalších, kteří se shromáždili u jednoho domu, aby oslavili návrat kmenových stařešinů z pouti do Mekky.

Výbor hovořil s mužem jménem Haji Rais, který řekl, že je majitelem zasaženého domu. Řekl, že 15 lidí bylo zabito – poskytl seznam jejich jmen (uvedený níže) – a 19 dalších zraněno. Výbor byl schopen nezávisle ověřit identity těchto zemřelých.

Raisův syn, ředitel místní školy, je mezi nimi. Jiný muž, Abdul Hakim, přišel při útoku o své tři syny.

Foto: Americký bezpilotní letoun MQ-9 Reaper

Rais uvedl, že nebyl nijak napojen na Islámský stát a popřel tvrzení USA, že jeho dům navštívili před úderem členové Islámského státu. Řekl: „S takovým typem lidí nemluvím ani po telefonu natož abych si je pozval do svého domu.

Počet úmrtí z tohoto jednoho útoku USA v Afghánistánu je nejvyšší od doby, kdy došlo k útoku na nemocnici Lékařů bez hranic loni v říjnu v afghánské provincii Kundúz, který zabil nejméně 42 lidí.

Americký nálet v provincii Nangarhár nebyl jediný, který v září zabil civilisty. Data Výboru ukazují, že při čtyřech amerických náletech v Afghánistánu a Somálsku bylo ve stejném měsíci zabito celkem 45 civilistů a spojeneckých vojáků.

18. září dvojice náletů zabila osm afghánských policistů v Tarinkotu, hlavním městě provincie Orúzgán. Americké letouny údajně zasáhly policejní kontrolní stanoviště, zabili jednoho policistu, poté se vrátily zpět k cíli a zaútočily na lidi, kteří na místo dorazili. Použití této taktiky je kontroverzní, protože jsou často obětí civilní záchranáři.

USA Výboru sdělily, že provedly nálet proti střílejícím jedincům, kteří představovali hrozbu pro afghánské síly. E-mail se nezabýval přímo obviněními ze zabití afghánských policistů.

Na konci měsíce v Somálsku pálili tamní obyvatelé na ulicích americké vlajky ve městě Galcayo na severovýchodě země poté, co vyšlo najevo, že útok bezpilotního letounu možná neúmyslně zabil 22 somálských vojáků a civilistů. Tento útok proběhl ve stejný den jako ten v Nangarháru.

U obou útoků Spojené státy zprvu popřely zabití civilistů. Nyní oba útoky vyšetřují.

Rychlost, jakou jsou civilisté zabíjeni americkými nálety v Afghánistánu, je nyní vyšší než v roce 2014, kdy byly USA zapojeny do aktivních bojových operací.

Jméno Otec Místo původu
Haji Akhtar Mohammad Haji Mohammad Akbar oblast Shadal, kraj Achin
Hakmatullah Haji Rais oblast Shadal , kraj Achin
Toor Taj Mohammad oblast Shadal, kraj Achin
Ishaq Shali oblast Shadal, kraj Achin
Gulab Gul Hamad oblast Shadal, kraj Achin
Rahman Gul Elyas oblast Shadal, kraj Achin
Mamlikat Minar oblast Shadal, kraj Achin
Mohammad Lal Noor Mohammad oblast Shadal, kraj Achin
Ahmad Shah Subhan Shah oblast Shadal, kraj Achin
Abdul Hakim Mir Rahman oblast Sarah Qala, kraj Deh Bala
Hamza Abdul Hakim oblast Sarah Qala, kraj Deh Bala
Sayed Hussain Abdul Hakim oblast Sarah Qala, kraj Deh Bala
Khalilullah Abdul Hakim oblast Sarah Qala, kraj Deh Bala
Baryalai Abdul Wakeel oblast Sarah Qala, kraj Deh Bala
Sayed Amin Sayed Hakim oblast Sarah Qala, kraj Deh Bala

Článek The Bureau identifies 15 civilians killed in a single US airstrike britské organizace Bureau of Investigative Journalism ze dne 4. listopadu 2016 přeložil a doplnil o zdroje Jiří Schmied. Autoři článku jsou Jessica Purkiss a Ruhullah Khapalwak.