Globální koalice pro boj proti ISIL

Jedná se o překlad textu z webu amerického ministerstva zahraničí. Přesné datum uveřejnění není známo, pravděpodobně byl text uveřejněn 1. října 2014 a poté několikrát upravován.

Dne 10. září 2014 oznámil prezident Obama vytvoření mezinárodní koalice s cílem porazit Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL) a zdůraznil: „Náš cíl je jasný: budeme rozkládat, a nakonec zničíme, ISIL skrze komplexní a trvalou protiteroristickou strategii.

Hrozba ISIL: Globální výzva

Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL) výrazně podkopává stabilitu v Iráku, Sýrii a celkově na Blízkém východě, představuje hrozbu pro mezinárodní mír a bezpečnost. ISIL nadále hrubě a systematicky porušuje lidská práva a mezinárodní právo, včetně bezohledného zabíjení a záměrného cílení na civilní obyvatelstvo, provádí hromadné a mimosoudní popravy, pronásleduje jednotlivce i celé komunity na základě jejich identity, unáší civilisty, dopouští se nuceného vysídlování šíitských komunit a menšin, zabíjí a mrzačí děti, znásilňuje a páchá další formy sexuálního násilí společně s mnoha dalšími zvěrstvy. ISIL představuje globální teroristickou hrozbu, která zrekrutovala do Iráku a Sýrie tisíce zahraničních bojovníků z celého světa a využila technologie k šíření své násilné extrémistické ideologie a k podněcování teroristických činů. Jak je uvedeno v rezoluci Rady bezpečnosti OSN číslo 2170: „Terorismus může být poražen jedině vytrvalým a komplexním přístupem, který zahrnuje aktivní účast a spolupráci všech států…což je důvod, proč je naší první prioritou přimět ostatní, aby se připojili k tomuto důležitému úsilí.

Globální koalice s cílem rozložit a porazit ISIL

Šedesát pět koaličních partnerů se zavázalo cílům eliminovat hrozbu, kterou představuje ISIL, a již přispěli různými kapacitami k úsilí bojovat proti ISIL v Iráku, v regionu i mimo něj.

Šíře a různorodost partnerů podporujících koalici prokazují globální a jednotnou povahu tohoto úsilí. Níže jsou někteří (ne všichni) z partnerů, kteří se přidali k tomuto úsilí k dnešnímu dni a očekáváme, že toto číslo poroste.

Albánie, Austrálie, Bahrajn, Belgie, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Černá Hora, Česko, Dánsko, Egypt, Estonsko, Evropská unie, Finsko, Francie, Gruzie, Chorvatsko, Irák, Irsko, Island, Itálie, Japonsko, Jižní Korea, Jordánsko, Kanada, Katar, Kosovo, Kuvajt, Kypr, Libanon, Liga arabských států, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Makedonie, Malajsie, Maroko, Moldavsko, Německo, Nigérie, Nizozemí, Norsko, Nový Zéland, Omán, Panama, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Saúdská Arábie, Singapur, Slovensko, Slovinsko, Somálsko, Spojené arabské emiráty, Spojené království, Spojené státy americké, Srbsko, Španělsko, Švédsko,Tchaj-wan, Tunisko, Turecko, Ukrajina.

Zvláštní vyslanec [amerického] prezidenta pro Globální koalici pro boj proti ISIL

Brett McGurk je zvláštní vyslanec [amerického] prezidenta pro Globální koalici pro boj proti ISIL. Prezident jmenoval Bretta McGurka náměstkem vyslance 13. září 2014 a na pozici zvláštního vyslance nastoupil 13. listopadu 2015.

Od září 2014 do 12. listopadu 2015 sloužil generál John Allen jako zvláštní vyslanec prezidenta a hrál klíčovou a ústřední roli při budování 65-členné Globální koalice, která nadále zůstává odhodlána rozkládat a porazit ISIL.

Pět bodů úsilí

[Americký] ministr zahraničí Kerry a [předchozí americký] ministr obrany Hagel nastavili na začátku září 2014 na setkání s protějšky v NATO pět vzájemně se posilujících bodů ve snaze rozložit a porazit ISIL.

Tyto body jsou:

  1. Poskytnutí vojenské podpory našim partnerům.
  2. Bránit toku zahraniční bojovníků.
  3. Zastavit financování ISIL.
  4. Řešit humanitární krize v regionu.
  5. Odhalit skutečnou podstatu ISIL.

Při rozkládání a porážení ISIL, jak uvedl ministr Kerry, má každá země svou roli. Někteří partneři přispívají k vojenskému úsilí – poskytují zbraně, vybavení, výcvik nebo rady. Tito partneři zahrnují země v Evropě a v regionu Blízkého východu, které přispívají k letecké kampani proti cílům ISIL. Mezinárodní přispění však není jen pouze nebo dokonce hlavně vojenské povahy. Snaha rozkládat a nakonec porazit ISIL bude vyžadovat posílení více bodů úsilí, včetně zamezení toku financí a bojovníků směrem k ISIL a odhalení jeho skutečné podstaty.

Humanitární pomoc osobám postižených konfliktem je stejně důležitá pro naplnění naléhavých potřeb a pro udržení stability v regionu a příspěvky na humanitární pomoc, včetně důležitého příspěvku 500 milionů amerických dolarů humanitární misi v Iráku od Saúdské Arábie, byly zásadní. S rostoucími potřebami ohrožených civilistů jsou nezbytné dodatečné příspěvky od mezinárodního společenství, aby se vyřešily ty nejnutnější potřeby – přístřeší, potraviny a voda, léky a vzdělání.

Text The Global Coalition to Counter ISIL z webu amerického ministerstva zahraničí přeložil Jiří Schmied.

Čtěte také
Vláda České republiky – Prohlášení členů Globální koalice proti ISIL: Koalice v prvním roce své existence
Britské listy – Sedm způsobů, jak Turecko podporuje Islámský stát/Daeš