Jak Islámský stát vytvořil globální síť zabijáků – 1. díl

Rozhovor z vězení s Němcem, který se přidal k Islámskému státu, odhaluje jednotku, jejíž velitelé mají oprávnění plánovat útoky po celém světě.

Pozn. překladatele: Jedná se o překlad článku z deníku New York Times, který je rozdělený do pěti dílů. Následující díl vyjde zítra.

Brémy, Německo – Věřil, že odpověděl na svatou výzvu, Harry Sarfo loni opustil svůj domov v Brémách a jel čtyři dny v kuse na území Islámského státu v Sýrii

Sotva měl čas se usadit a už k němu přišli členové tajné služby Islámského státu s maskami, aby ho společně s jeho německým kamarádem informovali, že už nechtějí, aby Evropané přicházeli do Sýrie. Opravdu potřeba byli ve svých domovských státech, aby pomohli uskutečni plány Islámského státu na vedení terorismu po celém světě.

O situaci mluvil otevřeně, řekl, že mají spoustu lidí žijících v Evropě a čekajících na rozkazy zaútočit na Evropany,“ líčil Sarfo v rozhovoru pro New York Times, který byl veden v angličtině uvnitř vězení s maximální ostrahou nedaleko Brém. „A to bylo ještě před útoky v Bruselu, před útoky v Paříži.

Maskovaný muž vysvětlil, že ačkoli je skupina dobře založená v některých zemích Evropy, potřebovala více útoků zejména v Německu a v Británii. „Řekli: ‚Nevadilo by vám vrátit se do Německa, protože to je to, co nyní potřebujeme‘,“ vybavil si Sarfo. „A vždycky řekli, že chtějí něco, co se objeví ve stejnou dobu: Chtějí mít spoustu útoků ve stejnou dobu v Anglii, Německu a Francii.

Video: Rozhovor s Harrym Sarfem

Tito operativci patří do zpravodajské jednotky Islámského státu, která je v arabštině známá pod jménem Emni, stala se kombinací vnitřní policie a oddělení pro zahraniční operace, které se věnuje vývozu terorismu do zahraničí, jak uvádí tisíce stran textu od zpravodajských služeb Francie, Belgie, Německa a Rakouska a také dokumenty z výslechů, které získal deník New York Times.

Útoky Islámského státu v Paříži ze 13. listopadu přinesly celosvětovou pozornost k zahraniční teroristické síti této skupiny, která před dvěma lety začala vysílat skupiny bojovníků do zahraničí. Výpověď Sarfa a dalších zajatých rekrutů odhaluje pozadí mašinerie Islámského státu pro vývoz násilí za jeho hranice.

To, co popisují, je víceúrovňová tajná služba pod vedením vysoko postaveného operativce Islámského státu, mluvčího a šéfa propagandy, Abu Mohammada al-Adnaniho. Pod ním je stupeň poručíků zmocněných plánovat útoky v různých regionech světa, obsahuje také „tajnou službu pro evropské záležitosti„, „tajnou službu pro asijské záležitosti“ a „tajnou službu pro arabské záležitosti„, tvrdí Sarfo.

Rozhovory a dokumenty posilují myšlenku, že je Emni klíčovou součástí operací Islámského státu, ukazují také, že má tato jednotka volnou ruku při rekrutování a přesouvání operativců ze všech částí organizace – od nově příchozích po ostřílené bojovníky nebo ze speciálních jednotek či elitních komand Islámského státu. Záznamy výslechů dohromady ukazují, že jsou operativci vybíráni na základě státní příslušnosti a seskupeni podle jazyka do malých samostatných jednotek, jejichž členové se setkají teprve až v předvečer svého odjezdu do zahraničí.

Obrázek: Vlajka Islámského státu

Prostřednictvím koordinační role al-Adnaniho jde plánování terorismu ruku v ruce s rozsáhlou propagandistickou činností Islámského státu – Sarfo uvedl, že jednou za měsíc probíhají schůzky, při kterých al-Adnani na základě událostí na bojišti vybírá děsivá videa pro propagaci.

Na základě dosud zatčených operativců víme, že se Emni stala klíčovým prvkem v teroristické mašinérii Islámského státu, její učni vedli útoky v Paříži a postavili bomby odpálenou v Bruselu na letišti a v metru. Záznamy z vyšetřování ukazují, že pěšáci Islámského státu byli také posláni do Rakouska, Německa, Španělska, Libanonu, Tuniska, Bangladéše, Indonésie a Malajsie.

Evropští představitelé jsou napjatí kvůli řadě útoků zdánlivě spolu nesouvisejících útočníků, kteří přísahali věrnost Islámskému státu a Sarfo naznačuje, že mezi nimi může být víc spojitostí, než je evropským představitelům v současné době známo. Řekl, že mu bylo řečeno, že utajení operativci v Evropě používají nové konvertity jako prostředníky, neboli „čisté muže“, kteří pomáhají dát do kontaktu zájemce o provedení útoků s operativci, kteří jim předají potřebné instrukce – např. jak vyrobit sebevražednou vestu nebo jak připsat útok Islámskému státu.

ISIL (někdy také nazývaný ISIS nebo Daeš) vyslal „stovky operativců“ zpět do Evropské unie a „stovky dalších do Turecka,“ uvedli představitelé zpravodajské služby Spojených států a amerického ministerstva obrany, oba hovořili pod podmínkou anonymity.

Sarfo, který byl nedávno přesunut ze samotky v německém vězení, protože již není považován za násilného, s výše uvedeným tvrzením souhlasil. „Mnoho z nich se vrátilo,“ řekl. „Určitě stovky.

Pokračování:
Jak Islámský stát vytvořil globální síť zabijáků – 2. díl
Jak Islámský stát vytvořil globální síť zabijáků – 3. díl
Jak Islámský stát vytvořil globální síť zabijáků – 4. díl
Jak Islámský stát vytvořil globální síť zabijáků – 5. díl

Část článku How a Secretive Branch of ISIS Built a Global Network of Killers amerického deníku New York Times ze dne 3. srpna 2016 přeložil Jiří Schmied. Autorkou článku je Rukmini Callimachi.