Jak Islámský stát vytvořil globální síť zabijáků – 2. díl

Pokračování rozhovoru s Němcem, který se přidal k Islámskému státu, odhaluje jednotku, jejíž velitelé mají oprávnění plánovat útoky po celém světě.

Pozn. překladatele: Jedná se o překlad článku z deníku New York Times, který je rozdělený do pěti dílů. Další díl vyjde zítra.

Předchozí díl:
Jak Islámský stát vytvořil globální síť zabijáků – 1. díl

Prověřování rekrutů

První zastávkou pro nově příchozí do Islámského státu je síť ubytoven v Sýrii, jen kousek od hranic s Tureckem. Tam se s rekruty vedou rozhovory a provádí se jejich inventarizace.

Sarfovi odebrali otisky prstů, lékař mu vzal vzorek krve a provedl vyšetření. Muž s notebookem provedl vstupní rozhovor. „Ptal se na normální otázky jako ‚Jaké je vaše křestní jméno? Jaké je vaše příjmení? Kdo je vaše matka? Odkud vaše matka původně pochází? Co jste studoval? Jaký máte titul? Jaké jsou vaše ambice? Čím se chcete stát?‘“ uvedl Sarfo.

Pozn. překladatele: ohledně výše zmíněných otázek doporučuji článek Rozčarovaný džihádista vynesl dokumenty IS, odhalují tisíce bojovníků.

Zajímali se také o pozadí jeho života. Byl pravidelným návštěvníkem radikální mešity v Brémách, která již vyslala kolem dvaceti členů do Sýrie, podle Daniela Heinkeho, protiteroristického koordinátora německého ministerstva vnitra, byli nejméně čtyři z nich zabiti v boji. Sarfo byl rok ve vězení kvůli tomu, že se vloupal do trezoru v supermarketu a odcizil 23 000 eur. Přestože je na území pod kontrolou Islámského státu krádež trestána amputací, tak kriminální minulost může být podle Sarfa hodnotná: „Obzvláště pokud ví, že máte vazby na organizovaný zločin a ví, že umíte sehnat falešný občanský průkaz, nebo ví, že máte kontakt na lidi v Evropě, kteří vás mohou propašovat do Evropské unie.

Byrokratická povaha přijímacího řízení byla potvrzena americkými představiteli poté, co získali USB disk z nedávno osvobozeného syrského města Manbidž, jednoho z uzlů pro zpracování zahraničních bojovníků.

Sarfo zaškrtal všechna potřebná políčka a třetí den po jeho příjezdu k němu přišli členové Emni. Chtěl bojovat v Sýrii a v Iráku, ale operativci v maskách mu vysvětlili, že mají tíživý problém.

Řekli mi, že v Německu není mnoho lidí, kteří jsou ochotni udělat, co je potřeba,“ řekl Sarfo krátce po zatčení v loňském roce, uvádí to přepis jeho výslechu s německými představiteli, který má více než 500 stran. „Řekli, že na začátku někoho měli. Ale jeden za druhým z toho vycouvali, protože měli strach. V Anglii to samé.

Naproti tomu měl Islámský stát více než dost dobrovolníků ve Francii. „Můj kamarád se jich zeptal na Francii. Začali se smát, opravdu vážně smát, se slzami v očích. Řekli: ‚O Francii se neboje. Mafi muškila‘ – v arabštině to znamená ‚žádný problém‘,“ řekl Sarfo. Tento rozhovor proběhl v dubnu 2015, sedm měsíců před koordinovaným zabíjením v listopadu v Paříži, jde o jeden z nejhorších teroristických útoků v Evropě za posledních více než deset let.

Foto: Abu Mohammad al-Adnani, mluvčí Islámského státu a vůdce speciální jednotky Emni

Některé informace od Sarfa nemohou být ověřeny, shodují se však s tím, co uvedli při výslechu jiní rekruti. A jak vězeňští úředníci, tak agenti německé zpravodajské služby, kteří vyslýchali Sarfa po jeho zatčení, tvrdí, že ho považují za věrohodného.

Zpravodajské služby sbírají informace o Emni od začátku vzestupu Islámského státu před dvěma lety. Původně měla tato jednotka za úkol hlídat členy Islámského státu, včetně provádění výslechů a vyhledávání špionů, uvádí záznamy vyšetřování a analýzy. Ale francouzští členové zatčení v roce 2014 a 2015 vysvětlili, že Emni přijalo další úlohu: vyvážení terorismu do zahraničí.

Emni zajišťuje vnitřní bezpečnost uvnitř Dawly“ – arabské slovo pro stát – „a dohlíží nad vnější bezpečností tím, že posílá do zahraničí lidi, které zrekrutovali, nebo jinak vysílají jedince, aby prováděli násilné činy, jako to, co se stalo v muzeu v Tunisu nebo nezdařené spiknutí v Belgii,“ řekl Nicolas Moreau (32 let), francouzský občan, který byl zadržen minulý rok poté, co opustil Islámský stát v Sýrii, uvádí se v jeho prohlášení pro francouzskou zpravodajskou službu.

Moreau vysvětlil, že ve městě Rakka, de fakto v hlavním městě Islámského státu, v Sýrii provozoval restauraci, kde servíroval jídla klíčovým členům Emni, včetně Abdelhamida Abaaouda, velitele pařížských útoků, který byl zabit při střetu s policií o několik dní později.

Jiné výslechy, včetně informací od Sarfa, dovedly vyšetřovatele k závěru, že Emni také vycvičila a vyslala ozbrojence, který střílel loni v červnu ve městě Sousse v Tunisku, a muže, který připravil bomby odpálené na letišti v Bruselu.

Záznamy francouzských, rakouských a belgických tajných služeb ukazují, že se nejméně 28 operativců rekrutovaných jednotkou Emni podařilo nasadit do zemí mimo Islámský stát, některé jejich útoky se povedly, některé byly zmařeny. Úředníci uvádí, že desítky dalších operativců proklouzly a vytvořily spící buňky.

Sarfo řekl, že si při své vlastní zkušenosti s Emni uvědomil, že připravovali globální portfolio teroristů a snažili se zaplnit mezery ve své mezinárodní síti.

Popsal, co mu bylo řečeno o práci Islámského státu s cílem vybudovat v Bangladéši infrastrukturu. V Bangladéši tým Islámského státu po sobě zanechal minulý měsíc v kavárně nejméně 20 mrtvých rukojmích, téměř všichni byli cizinci.

Sarfo řekl, že Islámský stát u asijských rekrutů hledá především takové bojovníky, kteří vzešli ze sítě al-Kájdy v tomto regionu. „Lidé obzvláště z Bangladéše, Malajsie a Indonésie – mají lidi, kteří dříve pracovali pro al-Kájdu a poté, co vstoupí do Islámského státu, se jich ptají na jejich zkušenosti a zda mají kontakty,“ řekl.

V rozhovorech s německými představiteli a i v tomto rozhovoru Sarfo poukázal na možnost, že někteří z nedávných útočníků v Evropě, kteří přísahali věrnost vůdci Islámského státu, mohou mít větší spojení s touto teroristickou skupinou, než si úřady myslí.

Sarfo vysvětlil, že Emni udržuje v Evropě mnoho svých operativců v ilegalitě. Fungují jako uzly, které mohou na dálku aktivovat potenciální sebevražedné útočníky, které přilákala propaganda. Sarfo je nazývá „čistými muži“ – noví konvertité k islámu, kteří nemají žádné vazby na radikální skupiny.

Tito lidé nejsou v přímém kontaktu s těmi, kteří provádějí útoky, protože ví, že když tito lidé začnou mluvit, budou chyceni,“ řekl o ilegálních operativcích.

Většinou používají lidi, kteří jsou nově muslimy, konvertity,“ řekl. Tito „čistí“ konvertité „se dostanou do kontaktu s lidmi a předají jim zprávu.“ A v případě slibů věrnosti Islámskému státu nahraných na video může prostředník takové video poslat někomu v Evropě, kdo ho nahraje [na internet], aby ho mohl Islámský stát použít ke své propagandě.

Zpravodajské dokumenty i Sarfo se shodují v tom, že Islámský stát většinu národností rekrutů posílá zpět do své země, aby tam prováděli útoky. Přesto v jednom regionu Emni neuspěla při vyslání vycvičených útočníků – v Severní Americe, řekl Sarfo, kterému to řekli členové Emni.

Ačkoli se staly desítky Američanů členy Islámského státu, a někteří byli zrekrutováni do Emni, tak „ví, že je pro ně těžké dostat Američany do Ameriky,“ jakmile odcestovali do Sýrie, řekl.

V Americe a v Kanadě je pro ně mnohem snazší získat je přes sociální sítě, protože říkají, že jsou Američané hloupí – a mají politiku volného nošení zbraní,“ řekl. „Říkají, že je můžeme snadno zradikalizovat a pokud nemají žádný předchozí záznam [v trestním rejstříku], mohou si koupit zbraně, takže nepotřebujeme [jiného] člověka, který by jim je poskytl.

Pokračování:
Jak Islámský stát vytvořil globální síť zabijáků – 3. díl
Jak Islámský stát vytvořil globální síť zabijáků – 4. díl
Jak Islámský stát vytvořil globální síť zabijáků – 5. díl

Část článku How a Secretive Branch of ISIS Built a Global Network of Killers amerického deníku New York Times ze dne 3. srpna 2016 přeložil Jiří Schmied. Autorkou článku je Rukmini Callimachi.