Jak Islámský stát vytvořil globální síť zabijáků – 3. díl

Rozhovor s vězněm Harrym Sarfem odhaluje fungování výcviku speciálních jednotek Islámského státu.

Pozn. překladatele: Jedná se o překlad článku z deníku New York Times, který je rozdělený do pěti dílů. Další díl vyjde zítra.

Předchozí díly:
Jak Islámský stát vytvořil globální síť zabijáků – 1. díl
Jak Islámský stát vytvořil globální síť zabijáků – 2. díl

Výcvikové dny

Sarfova výpověď a zpravodajské dokumenty tvrdí, že od konce roku 2014 dával Islámský stát cizincům, kteří se k němu chtějí přidat, pokyn, aby jejich cesta vypadala jako dovolená v jižním Turecku – včetně rezervace zpáteční letenky a zaplacení dovolené v přímořském letovisku, ze kterého pašeráci zajistí jejich dopravu do Sýrie.

Takový krycí příběh vytváří tlak, aby se věci během výcviku rekrutů v Sýrii děly rychle – v některých případech pouze pár dní výcviku se zbraněmi.

Když se vrátí zpět do Francie nebo do Německa, mohou tvrdit, že jen byli na dovolené v Turecku. Čím déle zůstanou v Islámském státě, tím víc je bude podezřívat západní tajná služba, proto se snaží udělat výcvik co nejrychlejší.

Sarfova znalost němčiny a angličtiny – studoval stavebnictví na Newham College ve východním Londýně – z něj udělala atraktivního potenciálního útočníka. Emni ho několikrát žádala, aby se vrátil do Německa, řekl, že měl proti tomu námitky.

Nakonec byl Sarfo vhledem ke své statné postavě (výška 186 cm, váha 120 kg) po příjezdu do Sýrie, i poté, co zhubl, povolán do tzv. quwat khas (arabský název pro speciální jednotky) Islámského státu.

Jednotka přijímá pouze nezadané muže, kteří souhlasili, že se v průběhu svého výcviku neožení. Kromě poskytnutí útočné síly pro infiltraci do měst během bojů jde o jednu z několika málo elitních jednotek, které se staly náborovým místem pro operace v zahraničí, řekl Sarfo.

Společně se svým německým kamarádem byli odvezeni do pouště mimo město Rakka.

Vysadili nás uprostřed ničeho a řekli nám ‚Jsme zde‘,“ řekl Sarfo, jak uvádí přepis jednoho z výslechů. „Takže stojíme uprostřed pouště a myslíme si: ‚Co se to děje?‘“ Když se oba Němci podívali pozorněji, uvědomili si, že okolo sebe vidí obydlí podobná jeskyním. Vše bylo na povrchu natřeno bahnem, aby to neviděly drony (bezpilotní letouny).

Sprchování bylo zakázáno. Jídlo bylo zakázáno, dokud vám ho sami nedali,“ řekl Sarfo a dodal, že jeskyni sdílel s pěti nebo šesti dalšími lidmi. Dokonce i pitná voda byla na příděl. „Každé obydlí dostalo dva šálky vody denně. Účelem bylo nás vyzkoušet, zjistit, kdo to opravdu chce, kdo je odhodlaný.

Vyčerpávající výcvik začal: hodiny běhání, skákání, kliků, bradel, plazení. Na rekruty začaly jít mdloby.

Ve druhém týdnu dostal každý útočnou pušku kalašnikov a řekli jim, aby si ji při spaní dali mezi nohy, dokud se z ní nestane „třetí ruka,“ řekl podle přepisu výslechu Sarfo.

Za chyby byly přísné tresty. „Jeden chlapec odmítl vstát, protože byl příliš vyčerpaný. Tak mu přivázali ruce a nohy k tyči a nechali ho tam.

Dozvěděl se, že se výcvikový program speciálních sil skládá z deseti úrovní. Poté, co se dostal na druhou úroveň, byl přesunut na ostrov na řece v Sýrii u [města] Tabqa. Rekruti nyní spávali v dírách v zemi, které byly přikryté větvemi. Cvičili plavání, potápění a navigaci podle hvězd.

Sarfo během svého výcviku narazil na mezinárodní skupinu rekrutů. Když poprvé dorazil na místo v poušti, běhal po boku Maročanů, Egypťanů, nejméně jednoho Indonésana, Kanaďana a Belgičana. Na ostrově se dozvěděl o podobných speciálních jednotkách, včetně té nazvané Jaysh al-Khalifa neboli Armáda chalífátu.

Dvanáctistránkové trestní oznámení ukazuje, že se Islámský stát snažil do této jednotky naverbovat nejméně jednoho Američana, ale on to odmítl.

Teto muž, Mohamad Jamal Khweis (26 let) z města Alexandrie v americkém státě Virginie, odcestoval v prosinci do Sýrie, kde ho v březnu v Iráku zajali kurdští vojáci. Ve své výpovědi pro FBI vysvětlil, že byl na začátku osloven členy této jednotky. „Během svého pobytu v zabezpečeném domě navštívila Jaysh Khalifa – skupina, kterou obžalovaný popsal jako ‚útočnou skupinu‘ – tyto nové rekruty ISILu,“ uvádí trestní oznámení. „Představitelé [této skupiny] vysvětlili, že je jejich skupina zodpovědná za přijímání dobrovolníků ze zahraničí, kteří budou vycvičeni a posláni zpět do své země, aby prováděli operace a útoky jménem ISILu. Skupina například požaduje, aby byli rekruti nezadaní, cvičili na odlehlých místech, nesmí mít žádné zranění a po návratu do své země musí zůstat samotáři.

Pokračování:
Jak Islámský stát vytvořil globální síť zabijáků – 4. díl
Jak Islámský stát vytvořil globální síť zabijáků – 5. díl

Část článku How a Secretive Branch of ISIS Built a Global Network of Killers amerického deníku New York Times ze dne 3. srpna 2016 přeložil Jiří Schmied. Autorkou článku je Rukmini Callimachi.