Jak Islámský stát vytvořil globální síť zabijáků – 4. díl

Jednotku Islámského státu s názvem Emni má pod palcem al-Adnani. Detaily jeho života však zůstávají záhadou…

Předchozí díly:
Jak Islámský stát vytvořil globální síť zabijáků – 1. díl
Jak Islámský stát vytvořil globální síť zabijáků – 2. díl
Jak Islámský stát vytvořil globální síť zabijáků – 3. díl

Velký muž

Jak Sarfo postupoval ve výcviku speciálních sil, seznámil se s emírem tábora (Maročan), který začal prozrazovat podrobnosti o tom, jak jsou strukturovány operace Islámského státu v zahraničí. Sarfo se dozvěděl, že za strategií a ambicemi této skupiny stojí jedna postava. „Velký muž za tím vším je Abu Muhammad al-Adnani,“ řekl.

Je hlavou Emni a stejně tak je hlavou speciálních jednotek,“ dodal Sarfo.

Narodil se ve městě Biniš v severní Sýrii, má mu být údajně 39 let a na jeho hlavu je americkým ministerstvem zahraničí vypsána odměna 5 milionů amerických dolarů. Podrobnosti o jeho životě však zůstávají záhadou. Existuje jen velmi málo jeho fotografií a ta, kterou používá americké ministerstvo zahraničí na svých stránkách, je roky stará.

Sarfo uvedl, že když rekruti dokončili všech deset úrovní výcviku speciálních jednotek, byly jim zavázány oči a byli odvezeni, aby se setkali s Adnanim, kdy přímo jemu přísahali věrnost. Sarfo řekl, že měli celou dobu zavázané oči, takže ani Adnaniho nejlépe vycvičení bojovníci neví, jak vypadá.

Foto: Abu Mohammad al-Adnani, mluvčí Islámského státu a vůdce speciální jednotky Emni

Adnani je světu spíše známý jako oficiální mluvčí Islámského státu a jako muž, který tento rok vyzval muslimy po celém světě, aby jakkoli mohou útočili na nevěřící, ať jsou kdekoli.

Adnani je víc než jen mluvčí této skupiny,“ řekl Thomas Joscelyn, pracovník [think tanku] Nadace na obranu demokracií (Foundation for Defense of Democracies) ve Washingtonu. „Značně se angažuje v externích operacích. To on na vrcholu pyramidy administrativně rozhoduje ‚ano‘ či ‚ne‘.

Během svého působení v Sýrii byl Sarfo kontaktován německými bojovníky, kteří ho chtěli jako herce v propagandistickém filmu zaměřeném na německy mluvící. Odjeli do Palmýry a řekli Sarfovi, aby držel v ruce vlajku Islámského státu a chodil sem a tam před kamerou. Syrští zajatci byli donuceni klečet a němečtí bojovníci je zastřelili.

Jeden se po zabití zajatce otočil na Sarfa a zeptal se ho: „Jak jsem vypadal? Vypadal jsem dobře, jak jsem ho popravil?

Sarfo řekl, že se dozvěděl, že videa, jako je to, ve kterém hrál, jsou prověřována samotným Adnanim na zasedáních vedoucích operativců, která se konají každý měsíc.

Existuje postup prověřování. Jednou za měsíc se koná šura – což je sezení, setkání – kde jsou všechna videa a cokoliv, co je důležité, probírána. A Abu Muhammad al-Adnani je hlavou šury.

Sarfo uvedl, že začal pochybovat o své oddanosti ISILu během výcviku poté, co se krutě zachovali k jednomu z rekrutů, který nemohl držet krok. Tvorba propagandistického videa byla pro něj poslední kapkou rozčarování, když viděl, kolikrát natáčeli každou scénu pro pětiminutový film. Předtím v Německu, když byl podobnými videy inspirován, si vždycky myslel, že jsou skutečná a ne zinscenovaná.

Poté začal plánovat svůj útěk, který mu zabral týdny – sprintování a plazení se v bahně – než překročil hranici do Turecka. Byl zatčen na letišti v Brémách, kde přistál 20. července 2015 a dobrovolně se přiznal. Nyní si odpykává tříletý trest kvůli obvinění z terorismu.

Pokračování:
Jak Islámský stát vytvořil globální síť zabijáků – 5. díl

Část článku How a Secretive Branch of ISIS Built a Global Network of Killers amerického deníku New York Times ze dne 3. srpna 2016 přeložil Jiří Schmied. Autorkou článku je Rukmini Callimachi.