Koho NSA špehovala – OSN, EU, Itálie – tisková zpráva

23. února uveřejnila webová stránka Wikileaks další uniklé informace týkající se americké špionážní agentury NSA, tentokrát informace obsahují špehování politiků Organizace spojených národů, Evropské unie a Itálie. Již dříve uveřejnily Wikileaks podobné informace, kdy NSA šmírovala Japonsko, Brazílii, Německo a Francii.

Následuje tisková zpráva přeložena z webu Wikileaks. V dalších článcích přeložím ostatní části s informacemi o jednotlivých zemích, EU a OSN.

Část týkající se odposlechů představitelů OSN je k dispozici v článku Koho NSA špehovala – OSN.

NSA cílí na světové lídry kvůli geopolitickým cílům USA

Dnes 23. února 2016 v 00:00 GMT (aktualizováno ve 12:20 GMT) publikovaly Wikileaks přísně tajné dokumenty ukazující, že americká Národní bezpečnostní agentura (NSA):

  • Odposlouchávala důvěrné setkání v Berlíně kvůli strategii ohledně klimatické změny mezi generálním tajemníkem OSN Pan Ki-munem a německou kancléřkou Angelou Merkelovou
  • Vybrala zaměstnance Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) na pozici Chief of Staff* pro dlouhodobé odposlouchávání jeho švýcarského telefonu.
  • Vybrala ředitele oddělení pro správu Světové obchodní organizace (WTO) Johanna Humana pro dlouhodobé odposlouchávání jeho švýcarského telefonu.
  • Odcizila citlivé italské diplomatické depeše popisující, jak izraelský premiér Benjamin Netanjahu prosil italského premiéra Silvia Berlusconiho, aby mu pomohl srovnat vztahy s americkým prezidentem Barackem Obamou, který odmítal s Netanjahuem mluvit.
  • Zachytila diskuzi ministrů obchodu EU a Japonska o jejich tajné strategii a červené linii k zastavení „vydírání“ při vyjednávání Rozvojové agendy z Dohá Světové obchodní organizace (WTO). Vyjednávání nakonec zkolabovala.
  • Zaměřila na dlouhodobé zachytávání dalších pět ekonomických představitelů EU, včetně telefonních čísel z Francie, Rakouska a Belgie.
  • Zaměřila se na dlouhodobé zachytávání telefonů italského velvyslance v NATO a dalších vysoko postavených italských představitelů.
  • Zachytila detaily důležitého soukromého setkání mezi tehdejším francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym, Merkelovou a Berlusconim, kde poslední jmenovaný řekl, že byl italský bankovní systém připraven „vyletět jako korkový špunt ze šampaňského“.

Zdroj: Wikileaks

Některé zachycené informace jsou označené jako TOP-SECRET COMINT-GAMMA a jde o nejutajovanější dokumenty, které kdy byly uveřejněny mediální organizací.

Šéfredaktor Wikileaks Julian Assange řekl: „Dnes jsme prokázali, že schůzka generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna ohledně toho, jak zachránit planetu před klimatickými změnami, byla odposlouchávána zemí se záměrem ochránit své největší ropné společnosti. V roce 2010 jsme odhalili, že tehdejší americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová nařídila svým diplomatům ukrást biometrická data vedení OSN a další informace. Americká vláda podepsala s OSN dohodu, že se do takového jednání nezapojí. Bude zajímavé sledovat reakci OSN, protože pokud může být generální tajemník OSN, jehož komunikace a osoba jsou právně nedotknutelné, opakovaně napadán bez následků, pak je každý v ohrožení.“

Tiskovou zprávu NSA Targets World Leaders for US Geopolitical Interests přeložil Jiří Schmied.

* Nejsem si jist, jak přeložit „Chief of Staff“ do češtiny. Samo o sobě se dá tento pojem přeložit jako „náčelník štábu“.