Saudi Cables: Saúdské depeše od Wikileaks – tisková zpráva

V červnu začaly webové stránky Wikileaks uveřejňovat dokumenty uniklé od Saúdské Arábie, tzv. Saudi Cables, česky někdy nazývané jako saúdské depeše. Považujeme za důležité toto téma zmínit, zvláště v souvislosti s uprchlickou krizí a Islámským státem a za absence hlubšího zkoumání ze strany mainstreamových médií. K 19. září 2015 uveřejnily Wikileaks 61 304 dokumentů. Následuje překlad tiskového prohlášení od Wikileaks

WikiLeaks zveřejňuje saúdské depeše (Saudi Cables)
Dnes v pátek 19. června ve 13:00 GMT začaly Wikileaks uveřejňovat saúdské depeše (Saudi Cables): více než půl milionu dokumentů saúdského ministerstva zahraničí, které obsahují tajné zprávy od různých saúdských velvyslanectví po celém světě. Součástí jsou „Přísně tajné“ zprávy od ostatních saúdských státních institucí, včetně ministerstva vnitra a zpravodajských služeb. Obrovské množství dat také obsahuje velké množství e-mailové komunikace mezi ministerstvem zahraničí a zahraničními subjekty. Saúdské depeše jsou publikovány po desítkách tisích dokumentů v následujících týdnech. Dnes Wikileaks uveřejňuje v první várce zhruba 70 000 dokumentů.

Julian Assange, vydavatel Wikileaks, řekl: „Saúdské depeše vrhají světlo na čím dál tím více nevyzpytatelnou a tajnůstkářskou diktaturu, která letos nejen oslavila sté setnutí hlavy, ale také se stala hrozbou pro své sousedy a sama pro sebe.

Saúdskoarabské království je dědičnou diktaturou hraničící s Perským zálivem. I přes to, že je toto království nechvalně proslulé svým přístupem k lidským právům, zůstává vysoko postaveným spojencem Spojených států a Velké Británie a to především díky svým celosvětově bezkonkurenčním zásobám ropy. Království často vede žebříček zemí produkujících ropu, což mu dává neúměrný vliv v mezinárodních záležitostech. Každý rok tlačí miliardy petrodolarů do kapes britských bank a amerických zbrojařských firem. Minulý rok byla Saúdská Arábie největším dovozcem zbraní na světě, předběhla Čínu, Indii a dohromady i země západní Evropy. Saúdská Arábie hraje od šedesátých let dvacátého století významnou roli v Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) a v Radě pro spolupráci arabských států v Zálivu (GCC) a dominuje globálnímu islámskému charitativnímu trhu.

Po 40 let bylo saúdské ministerstvo zahraničí vedeno jedním mužem: Saudem al Faisal bin Abdulazizem, členem saúdské královské rodiny a nejdéle sloužícím ministrem zahraničí na světě. Konec jeho služby, která začala v roce 1975, se shodovala s nástupnictvím po smrti krále Abdalláha v lednu 2015. Funkční období al Faisala zahrnuje takové klíčové události a problémy zahraničních vztahů Saúdské Arábie, jako je pád šáha, druhá ropná krize, útoky z 11. září a pokračující proxy válka proti Íránu. Saúdské depeše poskytují klíčové pohledy do operací Saúdské Arábie a do toho, jak zvládá svá spojenectví a jak upevnila svou pozici jako regionální blízkovýchodní supervelmoc, a to i prostřednictvím uplácení a kooptací klíčových jedinců a institucí. Depeše také ilustrují velmi centralizovanou byrokratickou strukturu Saúdské Arábie, kde i problémy řešené na poslední chvíli jsou adresované nejvyšším státním úředníkům.

Zdroj obrázku: Wikileaks

Od konce března 2015 je Saúdská Arábie zapojena do války v sousedním Jemenu. Saúdské ministerstvo zahraničí v květnu 2015 přiznalo prolomení svých počítačových sítí. Odpovědnost za prolomení byla přičítána skupině, která sama sebe nazývá Jemenská kybernetická armáda (Yemeni Cyber Army). Skupina následně vydala řadu cenných „vzorků“ dokumentů, které získala, na stránkách pro sdílení souborů, které se pak staly cílem útoků cenzury. To, co je na Wikileaks, zahrnuje mnohonásobně více dokumentů a stovky tisíc naskenovaných stránek arabského textu. Za velkého novinářského úsilí dostaly Wikileaks z těchto obrázků text a umístily jej do databáze, ve které můžete hledat. Obsahuje také desítky tisíc textových souborů, tabulek a e-mailové zprávy.

Shodou okolností doba uveřejnění saúdských depeší poukazuje na další dvě události. Dnes jsou to tři roky od doby, kdy zakladatel Wikileaks Julian Assange vstoupil do ekvádorské ambasády v Londýně při hledání azylu před pronásledováním ze strany USA, téměř 5 let byl držen bez obvinění ve Velké Británii. Dnes také Google odhalil, že byl donucen předat další data americké vládě s cílem pomoci stíhání zaměstnanců Wikileaks kvůli obvinění ze špionáže kvůli uveřejnění amerických diplomatických depeší.

Tiskové prohlášení Wikileaks ke kauze saúdských depeší (Saudi Cables) přeložil Jiří Schmied.
Wikileaks.org/saudi-cables