4 způsoby, jak zastavit běžné bezpilotní letouny (drony)

Posledních několik let se dostávají do čím dál tím víc do zájmu veřejnosti dálkově ovládané bezpilotní letouny (drony). V dnešní době jsou dostupné desítky, ne-li více, komerčních dronů, které si můžete koupit. S touto relativně novou technologií se objevují i první problémy a výzvy – ať už možnost zneužití (útoky, špehování) a nehody nebo (ne)odpovídající legislativa. Zde jsou 4 způsoby, kterými lze zastavit běžně dostupné drony.

1) Puška proti dronům

O pušce DroneDefender jsem již psal – zařízení ruší GPS signál a signál mezi dálkovým ovladačem a bezpilotním letounem (pásmo ISM), čímž u něho spustí bezpečnostní protokol a již nemůže být dále ovládán na dálku. Dron se pak vznáší na místě, přistane, nebo se vrátí do výchozího místa.

DroneDefender má dosah zhruba 400 metrů a rozptyl 30°, v závislosti na konfiguraci váží necelých 5 kilogramů a může nepřetržitě fungovat až 5 hodin, uvádí výrobce – firma Battelle.[1] Pušku v akci uvidíte na videu zde.

2) Bazuka proti dronům

Britská společnost OpenWorks Engineering vyrobila vyrobila bazuku proti dronům, která vystřeluje projektil pomocí stlačeného plynu, součástí je také zaměřovač schopný změřit vzdálenost od drona. Na základě vzdálenosti zbraň automaticky vypočítá trajektorii projektilu. Dostřel je až 100 metrů a vystřelit lze několik druhů – projektil se sítí (SP10), se sítí a padákem (SP40), aby se dron nepoškodil pádem, nebo projektil s elektronickým rušením (SP80). Váha bazuky je 10 kg včetně projektilu SP10.[2]

Bazuku v akci uvidíte zde.

3) Protidronový systém Excipio

Excipio je systém, který se namontuje na dálkově ovládaný vzdušný prostředek, obsahuje kameru vysílající obraz v reálném čase pro zamíření a nakonec to nejdůležitější – zařízení pro vystřelení sítě.

Výrobce Theiss UAV Solutions uvádí, že systém lze použít nejen proti dronům, ale také například proti lidem, zvířatům nebo pozemním vozidlům.[3]

Systém je na videu zde, všimněte si, že je síť použita i proti člověku.

4) Orli

Nizozemská policie spolupracuje s firmou Guard From Above, která cvičí orly pro chytání dronů.[4][5]

Netřeba dodávat další informace, podívejte se na video zde (v holadštině).

Zdroje
[1]: Battelle – Rogue Drones Have Met their Match
[2]: OpenWorks Engineering – SkyWall Brochure
[3]: Theiss UAV Solutions – Excipio – Aeriel Netting System
[4]: Telegraph – Dutch police are fighting drones with eagles
[5]: Guard From Above – How we use birds of prey to intercept hostile drones