5% Američanů vlastní 63% bohatství USA

Janet L. Yellen, předsedkyně Rady guvernérů Federálního rezervního systému (FED), na Konferenci o ekonomické příležitosti a nerovnosti uvedla znepokojivá čísla o ekonomické nerovnosti ve Spojených státech. Podle ní v roce 2013 5% Američanů vlastnilo 63% bohatství USA, ještě v roce 2010 to bylo „pouhých“ 61%.

Nerovnost v bohatství se zvýšila od roku 1989 více než nerovnost v příjmech. Nejbohatších 5% amerických domácností vlastnilo v roce 1989 celkem 54% [amerického] bohatství. Tento poměr vzrostl na 61% v roce 2010 a v roce 2013 dosáhl 63%. V kontrastu zbytek v první polovině nejbohatších rodin v roce 2013 s čistým jměním mezi 81 000 a 1 900 000 dolary vlastnil 43% bohatství v roce 1989 a v roce 2013 už pouze 36%.[1]

Podle Yellen se „distribuce příjmů a bohatství ve Spojených státech více nebo méně neustále rozšiřovala po několik desetiletí do rozdílu většího než ve většině vyspělých zemí.

Ekonomické nůžky se rozevírají

Spojené státy nejsou jedinou zemí, kde je velká propast mezi chudými a bohatými. Na jaře letošního roku se objevila zpráva, že v Británii roste propast mezi chudými a bohatými.[2] 10% nejbohatších britských domácností vlastní stejný majetek jako 44% nejchudších domácností. V Británii dále 5 nejbohatších rodin vlastní to, co nejchudších 20%, informovala organizace Oxfam.[3]

Organizace Oxfam také informovala, že 85 nejbohatších lidí vlastní stejné bohatství jako 3,5 miliardy nejchudších.[4]Místo společného postupu kupředu jsou lidé stále více atomizováni ekonomickou a politickou mocí, to nevyhnutelně zvyšuje sociální napětí a zvyšuje riziko společenského zhroucení,“ uvádí se své zprávě Oxfam.

Podle údajů Oxfamu vlastní 1% nejbohatších lidí světa 110 bilionů dolarů, což je 65 násobek celkového bohatství té chudší poloviny planety – to „představuje významnou hrozbu pro začlenění politických a ekonomických systému.

Světové ekonomické fórum (WEF) píše, že mezera mezi bohatými a chudými je největší hrozbou pro globální ekonomiku.[5] Zpráva sestavená s pomocí 700 expertů z celého světa varuje před chronickou mezerou mezi příjmy nejbohatších a nejchudších lidí. Stane se to rizikem, které „pravděpodobně způsobí vážné škody po celém světě v příštím desetiletí,“ píše se ve zprávě.

Tabulka: Deset největších rizik roku 2014 podle zprávy Světového ekonomického fóra

Zdroje
[1]: Federální rezervní systém – Perspectives on Inequality and Opportunity from the Survey of Consumer Finances
[2]: Free Pub – V Británii roste propast mezi chudými a bohatými
[3]: Free Pub – 5 nejbohatších britských rodin vlastní to, co nejchudších 20%
[4]: Free Pub – 85 nejbohatších lidí vlastní stejné bohatství jako 3,5 miliardy nejchudších
[5]: Free Pub – Mezera mezi bohatými a chudými je největší hrozbou pro globální ekonomiku

Foto: Janet L. Yellen, předsedkyně Rady guvernérů Federálního rezervního systému (FED)