5 zpráv, o kterých český mainstream v roce 2014 neinformoval

Rok 2014 byl plný zpráv, o kterých česká mainstreamová média neinformovala. O některých z těchto zpráv však informovala zahraniční mainstreamová média a dokonce i některá alternativní média, včetně těch českých. Zde je seznam 5 zpráv, o kterých český mainstream neinformoval, ale o kterých jsme informovali my na našem webu Disidenti.org nebo o kterých jsem informoval já na webu FreePub.cz

Nemohu na 100% zaručit, že se některá z níže uvedených zpráv v českém mainstreamu neobjevila, pokud zjistíte, že se některá z těchto zpráv v mainstreamu objevila, kontaktujte nás prostřednictvím e-mailu nebo napište do komentářů pod článkem. Případná chyba bude opravena.

Důležitá poznámka: netvrdím, že mainstreamová média v těchto případech vědomě cenzurovala, možná se jen o těchto zprávách nedověděla. To však nic nemění na tom, že o těchto zprávách neinformovala.

Zatím jde o 5 zpráv, v budoucnu přibudou další.

1) Německá nezisková organizace žaluje strůjce mučení Bushovy éry

Článek ECCHR žaluje strůjce mučení Bushovy éry na našem webu popisuje, jak německé Evropské centrum pro ústavní a lidská práva (ECCHR) podalo kvůli mučení žalobu na bývalého prezidenta George W. Bushe, tehdejšího ředitele CIA George Teneta, tehdejšího amerického ministra obrany Donalda Rumsfelda a na další členy tehdejší Bushovy administrativy.

Architekti systému mučení – politici, úředníci, agenti tajné služby, právníci a vyšší armádní důstojníci – by měli stát před soudem,“ řekl generální tajemník ECCHR Wolfgang Kaleck, který se v souvislosti s touto kauzou objevil 17. prosince před německým parlamentním Výborem pro právní záležitosti.

V článku jsou dále zmíněny dva dokumenty, které byly porušeny – Úmluva proti mučení a jinému krutému, nelidskému či ponižujícímu zacházení nebo trestání a Všeobecná deklarace lidských práv.

O tom, že se takové věci dějí u německých sousedů, se z našich mainstreamových médií nedovíme.

2) Dopis amerického politika syrskému prezidentovi

V červnu letošního roku vyšel na webu FreePub.cz článek s názvem Dopis amerického politika syrskému prezidentovi. Jedná se o překlad oficiálního dopisu amerického politika Richarda H. Black, senátora za stát Virginie (nikoliv senátor v Kongresu), syrskému prezidentovi Bašárovi al-Assadovi. V českých mainstreamových médiích jsem o tomto dopise nenašel ani slovo.

Došel jsem dokonce tak daleko, že jsem kontaktoval samotného politika, zda tento dopis pochází skutečně od něho. Dostalo se mi v e-mailu kladné odpovědi, navíc pan Black napsal další text, kterým svůj postoj vysvětlil. Překlad jeho e-mailu je v článku Americký politik o Sýrii aneb Co vám mainstream neřekne?

V dopise mimo jiného pan Black napsal:

Jsem hluboce znepokojen skutečností, že pokud vyženeme prezidenta Assada, nainstalujeme extrémistický režim džihádistů napojených na al-Kájdu. Vzhledem k tomu, že al-Kájda zaútočila na USA a zavraždila 11. září 3000 Američanů, zdá se pošetilé spojovat se s jejich silami.

3) Prosincový únik informací o obchodní dohodě TISA

V článku TISA: tajná obchodní dohoda ohrožuje práva na soukromí jsem na webu FreePub.cz přeložil článek z Roar Magazine o nejnovějším úniku informací o připravované a utajované obchodní dohodě TISA. Řada lidí kritizuje, že jinou dohodu se zkratkou TTIP, že o ní média dostatečně neinformují, že se o ní jedná za zavřenými dveřmi atp. Dohoda TISA je však mnohem více utajovaná. Na českém internetu o této dohodě najdete opravdu velmi málo informací.

17. prosince 2014 se únik informací objevil na webu Associated Whistleblowing Press, o dva dny později na webu Roar Magazine a 24. prosince 2014 se překlad článku z Roar Magazine objevil na webu FreePub.cz.

Rosa Pavanelli, generální tajemnice Public Services International (globální federace odborů, která reprezentuje přes 200 milionů pracovníků a je jedním z nejaktivnějších hlasů proti dohodě TISA) říká: „Uniklé dokumenty potvrzují naše nejhorší obavy: TISA je používána pro další zájmy některých největších korporací na světě.“ Tyto zájmy jsou samozřejmě v přímém rozporu se zájmy většiny světové populace.

4) Steven Seagal se tvrdě opřel do Obamy

V článku Pokud by pravda vyšla najevo, byl by Obama obviněn z vlastizrady na webu FreePub.cz jsem přeložil projev Stevena Seagala. O projevu americké herecké hvězdy jsem nenašel v našem mainstreamu ani slovo.

Seagal mimo jiného řekl:

Myslím, že kdyby teď vyšla najevo pravda o Benghází, tak by se tento muž [prezident Obama] nedostal přes své volební období. Myslím, že by byl obviněn z vlastizrady.

5) Evropská unie zrušila zbrojní embargo uvalené na Kyjev

EU nenápadně zrušila zbrojní embargo uvalené na Kyjev a zatímco o tom FreePub.cz informoval, český mainstream nikoliv. Informoval o tom SIPRI (Stockholmský mezinárodní institut pro výzkum míru) a také Reuters. Aby toho nebylo málo, tak Evropská rada o tom má dokonce oficiální zápis.

Na to, že jde o něco, co se nás týká (jsme v EU) a že šlo o věc týkající se aktuálního tématu (dění na Ukrajině), je tristní, že o tom česká mainstreamová média neinformovala.