Aeronet lhal a lhal vědomě

Když jsem ve svém článku HOAX v podání Aeronetu odhalil lži, které v jednom ze svých článků prezentuje web Aeronet, nečekal jsem reakce, které poté následovaly. A těmi reakcemi myslím jak komentáře čtenářů (např. přímo pod článkem), tak především reakci samotného webu Aeronet. Byl jsem negativně překvapen.

Lež se týká aeronetovského článku s názvem Víme, kdo organizoval rozdávání červených karet proti Zemanovi! Důkaz o bezprecedentním vměšování se amerického velvyslanectví do vnitřních záležitostí republiky. Američané organizují demonstrace skrze své bývalé vyškolené zaměstnance!, kde se píše:

… nám totiž dnes do redakce přišel dokument, vlastně ne jeden, ale rovnou dva, které poukazují na fotografii pořízenou ze včerejšího dne v Praze, na které si občané vybírají červené karty na demonstraci proti Zemanovi a navíc objasňují některé informace, které mohli vidět jen účastníci demonstrace. Zajímavá je totiž transportní krabice české pošty na jedné z fotografií a zejména adresát napsaný na ní. I když fotografie dostupná na webu není kvalitní, nám se podařilo získat laboratorně analyzovanou verzi fotografie od anonymního čtenáře, kde je patrné a čitelné, komu byla zásilka vytisknutých červených pamfletů adresována.

Je to Šárka Kadlecová, aktivistka a bývalá zaměstnankyně Amerického velvyslanectví… Dále, na krabici se našemu spolupracovníkovi v redakci podařilo dešifrovat i první řádku odesílatele, kde je po vyfiltrování zcela zjevně napsané: Americké velvyslanectví. Více se ani nám z depixelizátoru vymáčknout nepodařilo.

Aeronet pravděpodobně pod tíhou nesporných důkazů v mém článku HOAX v podání Aeronetu nenápadně změnil text svého článku. Najednou již nepíše o fotografii pořízené v Praze, ale o fotografii pořízené v Brně. Naštěstí se na webech Nová republika a Czech Free Press nachází původní verze článku z Aeronetu, kde se tvrdí, že fotografie byla pořízena v Praze.

Omluvil se Aeronet? Uznal, že se spletl? Nikoliv. V aktualizaci svého článku Aeronet dokonce napsal: „Toto není HOAX! Snaha o diskreditaci informací uvedených v tomto článku jede na internetu na plné obrátky. Není potřeba fakta v článku nijak obhajovat, ty jsou totiž jasně předložena čtenářům k posouzení.

Fakta není potřeba nijak obhajovat? Ani se Aeronetu nedivím, jeho lži byly odhaleny, tak nezbývá nic jiného, než tvrdit, že nelže. Aeronet se tímto svým podlým přístupem zdiskreditoval sám.

Důkazy je nutné zcenzurovat

Aeronet pod svými články u okénka pro vložení komentáře popisuje pravidla pro vkládání komentářů:
Na AE News nikdy necenzurujeme žádný názor, je-li vyjádřen slušně a kultivovaně. Máte právo vyjádřit jakýkoliv kritický komentář, avšak bez vulgarit a také bez sprostých formulací nebo urážek, a to ani ve vztahu k autorovi (autorům) článku, ani vůči ostatním diskutujícím. Příspěvky nesplňující tuto základní podmínku slušné diskuse budou mazány, stejně tak komentáře se znaky trollingu, spamu a nesouvisející diskuse pod články (offtopic příspěvky).

Pod jiným článkem někdo v komentáři napsal:
Prosím Vás, můžete smazat z podmínek uveřejňování příspěvků tuto informaci? „Pravidla pro komentáře: Na AE News nikdy necenzurujeme žádný názor, je-li vyjádřen slušně a kultivovaně. Máte právo vyjádřit jakýkoliv kritický komentář, ale bez sprostých formulací nebo urážek…“ Ve svých dvou příspěvcích jsem Vás slušně upozornil, že Vaše údajné důkazy o zapojení Americké ambasády do protestů proti Zemanovi jsou zmanipulované, dokonce jsem Vám nabídl originál Vámi zveřejněné fotografie, která měla údajně sloužit jako důkaz. Vy jste mé příspěvky, ačkoli neporušovaly kodex, smazali. Tak prosím o odstranění nepravdivých informací, že názory necenzurujete a přispěvatelé mohou uveřejňovat jakékoli kritické formuláře, pokud jsou formulovány bez urážek. Není to pravda. Cenzurujete, co se Vám nehodí, mažete.

Na to administrátor Aeronetu reagoval: „Zdravím. Prosím, přečtěte si v článku „Update 19/11/2014″. V něm je jasně uvedeno že redakce AE News se nebude dále podílet na šíření dezinformací s krabicemi a adresáty. Máme k dispozici věrohodné fotografie od našeho kontaktu z blízkosti amerického velvyslanectví, ale nemůžeme si být jisti jejich pravostí….

A dále zmínil náš web: „… co jsem na cílovém fotu analyzoval, a to jsem amatér, a takové foto potom není důkaz ale falzum, zřejmě jste se stali obětí dezinformace stejně, jako celý server Disidenti.org, kde mají to samé falzum a ještě se buší do prsou, že mají důkaz proti Aeronetu, ach bože, do koho jsi to tam duši dal…

Zajímavé. Aeronet usvědčím ze lži, Aeronet se buší do prsou, že necenzuruje, ale pokud ho někdo přistihne při lži a dodá důkazy, najednou cenzuruje. A aby toho nebylo málo, tak dezinformující web Aeronet píše, že jsme se obětí dezinformace stali my.

Zloděj křičí „chyťte zloděje.“ Dezinformující Aeronet křičí „Disidenti se stali obětí dezinformace.