Facebook je Paříž, podporuje Francii. Kdy podpoří Sýrii?

Po nedávných teroristických útocích v Paříži se svět začal halit do francouzské vlajky. Motiv francouzské trikolory se objevil napříč světem – od města New Yorku přes Berlín po Sydney a Prahu.[1][2] Stranou nezůstal ani online svět. Samotný Facebook spustil aplikaci umožňující uživatelům během dvou kliknutí nechat si pokrýt profilový obrázek francouzskou vlajkou.

Aktualizace 23. 11. 2015: Dnes již tato aplikace nefunguje a facebooková stránka Facebook si změnila profilový obrázek zpět bez francouzské vlajky.

Facebook překryl profilový obrázek své facebookové stránky francouzskou trikolorou a uvedl, že „stojíme při sobě“ (We stand together.) a k tomu přidal hashtag #‎JeSuisParis‬ („Jsem Paříž„).[3][4]

Pokud někdo z vašich přátel tuto aplikaci použil, může se na vaší hlavní facebookové zdi objevit aktualizovaný profilový obrázek vašeho přítele s textem „Změňte si profilový obrázek a vyjádřete podporu Francii a lidem v Paříži.“ a s tlačítkem „Vyzkoušet„. Stejná věc je pak viditelná na zdi (timeline) daného uživatele, viz následující obrázek.

Snímek z facebookové stránky Facebook

Po kliknutí na tlačítko „Vyzkoušet“ vyskočí okno, kde už stačí kliknout na tlačítko „Použít jako profilový obrázek„. Případně lze u „Přepnout zpátky na předchozí profilový obrázek“ vybrat, za jakou dobu dojde k přepnutí zpět na původní profilový obrázek, viz tento obrázek.

Vidíme tak, že Facebook upřednostňuje Francii, abychom jí vyjádřili podporu kvůli nedávným teroristickým útokům v Paříži. Mnozí se ptají: Proč jen Francie? Proč ne například Sýrie?

Podívejme se, jak si facebooková stránka Facebook měnila svůj profilový obrázek v průběhu času. Vlajku Sýrie či jiného státu (mimo Francie) nevidíme.

Seznam profilových obrázků facebookové stránky Facebook.

V Sýrii mají jednu „Paříž“ v průměru každý den

V Sýrii zemřely během posledních zhruba čtyř let desetitisíce lidí kvůli tamnímu konfliktu. Pojďme spočítat, kolik mrtvých to dělá v průměru za každý jeden den.

Organizace spojených národů (OSN) 15. ledna letošního roku uvedla, že v Sýrii bylo zabito 220 000 lidí.[5] Vydělíme-li toto číslo počtem dní ode dne 15. března 2011, který se uvádí jako začátek konfliktu, do 15. ledna 2015, získáme číslo 156.

V průměru tedy umřelo každý den v Sýrii přibližně 156 lidí (na základě čísla od OSN). Při teroristických útocích v Paříži zemřelo 136 lidí,[6] z toho 7 útočníků.[7]

Ptejme se Facebooku

Vzhledem k výše uvedený informacím jsem se zeptal na facebookové stránce Facebooku: „Ahoj, mohu se zeptat, proč pouze Paříž? V Sýrii je posledních několik let jedna Paříž každý den (v průměru počet mrtvých za den).

Otázku jsem položil v angličtině 17. listopadu přibližně ve dvě hodiny ráno a to rovnou pod dva posty na facebookové stránce Facebooku.[3][4]

Facebook k dnešnímu dni (19. listopadu v 16:00) neodpověděl. Mezitím však odpovídal ostatním na otázky typu „jak mohu použít toto logo?“ apod.

Vyber si svou vlajku na profilovku

Chcete-li si nechat překrýt jakýkoliv obrázek vlajkou některého státu, použijte tuto aplikaci. Stačí vybrat státu a poté kliknout na „Drag your photo here“ a nahrát obrázek, který chcete nechat překrýt zvolenou vlajkou.

Snad se brzy dočkáme aplikace od Facebooku, která nám dovolí vyjádřit podporu nejen Francii a lidem v Paříži, ale i ostatním obětem terorismu.

Zdroje
[1]: EuroZprávy.cz – Svět se halí do barev francouzské trikolory, lidé soucítí s Francií +VIDEO
[2]: Česká televize – Oběti z Paříže si připomínají i Češi – Petřínská rozhledna je nasvícena jako francouzská vlajka
[3]: facebooková stránka – Facebook
[4]: facebooková stránka – Facebook
[5]: Organizace spojených národů – Daily Press Briefing by the Office of the Spokesperson for the Secretary-General
[6]: Reuters – France in shock after Islamist attacks kill 129
[7]: Telegraph – Paris terror attack: Everything we know on Wednesday evening