HOAX v podání Aeronetu

Včera 18. listopadu 2014 se začal po internetu a sociální síti Facebook šířit článek v podání webu Aeronet poukazující na to, kdo údajně organizoval rozdávání červených karet proti Zemanovi. Svou roli podle tohoto webu mělo sehrát i americké velvyslanectví v ČR vměšující se do vnitřních záležitostí našeho státu. Obviněna z napomáhání tomuto velvyslanectví byla konkrétní žena. Po společném pátrání několika lidí, pro které evidentně slovo pravda ještě něco znamená, přišlo zajímavé rozuzlení. Aeronet s velkou pravděpodobností lhal, nebo přinejmenším nevědomky šířil nepravdu, dezinformaci.

Aeronet ve svém článku „Víme, kdo organizoval rozdávání červených karet proti Zemanovi! Důkaz o bezprecedentním vměšování se amerického velvyslanectví do vnitřních záležitostí republiky. Američané organizují demonstrace skrze své bývalé vyškolené zaměstnance![1] zmiňuje fotografii, na které je zachycena poštovní krabice s červenými protizemanovskými lístky, které v pondělí 17. listopadu zaplavily Prahu. Aeronet argumentuje touto fotografií, ze které údajně přes „depixelizaci“ dokázal zjistit, co je přesně na krabici napsáno za adresáta i odesílatele. Podle Aeronetu má být odesílatelem Americké velvyslanectví a adresátem jakási Šárka Kadlecová.

Jako první na hoax v podání Aeronetu upozornila facebooková stránka Zpravodajství bez cenzury.

Pozn. autora: Jako první uvádím celé okolnosti kauzy společně s vyvrácením tvrzení Aeronetu o adresátovi poštovního balíku na fotografii a s vysokou pravděpodobností hraničící s jistotou také vyvrácení odesílatele. Argumenty před tímto průlomovým zjištěním následují v části Dezinformace Aeronetu. K vyvrácení však bohatě stačí informace v části Jak to tedy bylo?

Jak to tedy bylo? (aktualizace 21.11.2014 v 01:45)

Fotografie prezentovaná na webu Aeronet pochází z Brna. Podařilo se mi společně s dalšími lidmi vypátrat její zdroj a další okolnosti. Fotografie pochází z protizemanovské akce v Brně, která má svou facebookovou událost s názvem Chci si s Vámi promluvit, pane prezidente – BRNO. Kontaktoval jsem obě ženy uvedené jako autorky této FB události. Obě potvrdily, že kartičky vybíraly s tím, že je pak pošlou prezidentovi Zemanovi. Viz tato fotografie poštovní krabice s odesílatelem (Šárka Václavíková) a adresátem (prezident Miloš Zeman).

Stejně tak se společnými silami podařilo najít zdroj fotografie – zde – kterou se ohání Aeronet.

Pokud si onu fotografii stáhnete přímo z FB – pozor! musíte použít tlačítko „Možnosti“ a poté kliknout na „Stáhnout„, v tomto případě se fotografi stáhne v rozlišení 1333 x 2000 pixelů. Pokud pouze kliknete pravým tlačítkem myši na fotografii a dáte uložit, pak vám to stáhne fotografii pouze v rozlišení 640 x 960, tedy přesně ve stejném rozlišení, v jakém je fotografie na webu Aeronet.

A právě z fotografie v rolišení 1333 x 2000 pixelů lze jasně vlastníma očima přečíst, že adresátem je Miloš Zeman, tedy nikoliv americká ambasáda.

A kdo je tedy odesílatelem? Podle Aeronetu to má být americká ambasáda. Aeronet všal lže. Odesílatelem je spoluorganizátorka protestní akce Šárka Václavíková.

Jelikož z fotografie nelze přímo přečíst odesílatele, použijeme proto pro porovnání poštovní krabici, kterou Šárka Václavíková vyfotila dle svých slov „okolo desáté dopoledne před happeningem 17.11.

Na následujícím obrázku je vlevo výřez z fotografie poštovního balík us vyplněnou adresou Šárky václavíkové a vpravo je výřez odesílatele z fotografie, kterou argumentuje Aeronet – konkrétně však z verze ve vyšším rozlišení. Jak je vidět, adresy vypadají podobně, přinejměnším číslo popisné je stejné („31“). Kliknutím na obrázek se otevře zvětšení v novém okně.

Teorie Aeronetu však selhávají a to z následujících důvodů:

1) Aeronet nedodal snímky adres z poštovní krabice, takto se vymluvil v komentáři pod článkem:

Analýzu obrázku jsme předali našemu spolupracovníkovi, který je znalec v oboru analýzy fotografie. Software, který používá, vkládá do analyzovaného souboru kryptografický identifikační watermark, který umožňuje identifikaci stroje a softwaru. Watermark zůstává v souboru i po kompresi obrázku do JPEG a dalších ztrátových formátů, takže z tohoto důvodu nemůžeme analyzovaný obrázek zde uveřejnit kvůli anonymitě spolupracovníka. Pro depixelizaci textu se obecně používá matematická korelace a grid analýza. Ve Photoshopu existují také pluginy pro depixelizaci, ale ty nejsou vhodné pro extrakci nečitelného textu. Navíc je potom třeba použít Amplify pro zesílení vzorku v gridu, ale tohle je spíš na diskusi jinam, kde se zabývají forenzní grafikou.

Zde nedokážu přesně rozhodnout, řada lidí však poukazovala, že adresy jsou na snímku příliš malé na to, aby z nich šlo něco s jistotou zjistit. Další věc je, jak by se dal obejít údajný „watermark“ (vodoznak) ve snímku po pixelizaci.

2) Někteří lidé poukázali na to, že lidé si červené karty z krabice neberou, ale naopak do krabice dávají. Karty pak měly být údajně odeslány prezidentovi Zemanovi jako forma protestu.

3) Karty si mohl kdokoliv vytisknout sám. Jak poukázali někteří jedinci, červená karta byla ke stažení již před protestem a tak si ji mohl člověk stáhnout a vytisknout – vytisknout si libovolný počet. Viz odkaz www.dobrepole.banda.cz/kalendar/17-11-2014/

4) Nejdůležitějším protiargumentem vyvracejícím tvrzení Aeronetu je však tato fotografie, kterou se mi podařila najít. Z fotografie lze těžce, ale přeci jen přečíst, komu je krabice adresována – příjemcem je totiž „prezident české republiky, Miloš Zeman, Pražský Hrad, 11908, Praha 1„. Fotografie tak potvrzuje výše uvedený bod č. 3. Jeden z uživatelů na Facebooku výřezy z obou fotografií porovnal:

5) Aeronet tvrdí nepravdu v tom, že fotografie pochází z Prahy. Přitom je zcela zřejmé díky Google Street View, že fotografie pochází z Brna. (Aktualizováno 20. 11. 2014 v 16:00)

Zdroj: snímek z Google Street View

Prosím všechny čtenáře, aby v případě, že mají k této kauze další informace, neváhali nás kontaktovat v komentářích pod článkem nebo nám napsat e-mil viz Kontakty.

Dále čtenáře prosím, aby tento článek sdíleli na sociálních sítích a dali vědě všem, kteří hoax z Aeronetu sdíleli, že se jedná o hoax. Předem děkuji!

Zdroje
[1]: Aeronet – Víme, kdo organizoval rozdávání červených karet proti Zemanovi! Důkaz o bezprecedentním vměšování se amerického velvyslanectví do vnitřních záležitostí republiky. Američané organizují demonstrace skrze své bývalé vyškolené zaměstnance!