Jak se ověřují informace – hledání studie

Jeden uživatel na Facebooku sdílel tento odkaz: Poslouchání tvrdé heavy metalové hudby uklidňuje a zahání smutek, zjistili vědci. Pátrání po zdroji informace (studie) začíná…

Otevřu si článek, přečtu si jej. Zní to zajímavě, chci o tom napsat, zjistit víc. V článku jsem však nenašel proklikávací odkaz na onu studii – což lze obvykle poznat podle textu s jinou barvou, který bývá ještě podtržený (takto to funguje v případě našeho webu).

Abych našel onu studii, hledám autora studie, ze kterého ústavu pochází, popřípadě ve kterém vědeckém časopise vyšla.

Tvrdí to studie výzkumníků z Univerzity psychologie v Queenslandu.“ – to zní slibně.

..tvrdí jedna z autorek studie Leah Sharmanová“ – známe jméno jedné z autorek.

Studie zkoumala 39 pravidelných posluchačů tvrdé muziky ve věku 18 až 34 let. V účastnících byly uměle navozeny pocity vzteku, který měli zažívat přesně 16 minut. Poté jim výzkumníci buď na 10 minut pustili heavy metalové skladby nebo je nechali v tichosti a klidu 10 minut odpočívat.“ – to nám pomůže identifikovat správnou studii, stává se, že daný autor publikoval několik studií na podobné téma.

Na řadu přichází Google. Nejdříve se pokusím najít oficiální stránky univerzity v Queenslandu a následně na jejím webu budu hledat autorku.

Zadám do Googlu (bez uvoozovek):
university psychology Queensland

Hned první výsledek vede na web „School of Psychology Home – University of Queensland“ – to by mohlo být ono.

Nyní využiji funkci Googlu hledat na jednom konkrétním webu, zadám tak do Googlu toto (bez uvozovek):
site:https://www.psy.uq.edu.au/ leah sharman

Jediný výsledek mě vede sem – Rock On! Benefits of head banging. V tomto článku je několik odkazů, jeden vede přímo na studii v časopise Frontiers in Human Neuroscience. Zbývá už jen si studii přečíst, alespoň její anotaci, podle které zjistíme, že jde opravdu o tu správnou studii.

Zbývá už jen o tom napsat článek, například tento: „Extrémní“ hudba pomáhá zvládat hněv, ukazuje nová studie