Ministerstvo obrany skrývá před veřejností nepříjemnou pravdu?

Ministerstvo obrany ČR odpovědělo, proč ze svého webu smazalo obrázky, z nichž jeden ukazuje nevyváženost informování České tiskové kanceláře (ČTK) o ukrajinském konfliktu.

V článku Záhadné mizení důkazů z webu ministerstva obrany jsem psal o smazaných obrázcích z webu ministerstva obrany. Ministerstvu jsem poslal dotaz, proč to udělalo. Přišla následující odpověď:

Vážený pane,

děkujeme za Váš zájem o resort Ministerstva obrany. K Vašemu dotazu ze dne 8. září 2014 mohu uvést následující: Oba Vámi zmiňované obrázky (snímky) nebyly vzhledem k jejich charakteru určeny pro širokou laickou veřejnost. Proto bylo jejich uveřejnění na stránkách www.army.cz později přehodnoceno. Věřím, že toto vysvětlení přijmete s pochopením.

Nechápu, proč tyto obrázky nejsou svým charakterem určeny pro širokou veřejnost. Že by poukazovaly na nevyváženost v informování západních médií, včetně naší ČTK? Vzhledem k hojnému přebírání článků Českou televizí právě od ČTK se lze oprávněně domnívat, že stejně tak ČT neinformuje o ukrajinském konfliktu vyváženě.
Viz článek Neobjektivita veřejnoprávních médií

Obrázky, které svým charakterem nejsou určeny pro širokou laickou veřejnost, jsou ke stažení zde a zde.

Obrázky jsou také v článku na iDnesu:
Čeští vojáci cvičili na zprávách o Ukrajině prvky psychologické války

Poslal jsem ministerstvu obrany další dotaz:

Dobrý den,

reaguji na odpověď na můj dotaz (ID podání: 19652), kterou jsme od Vás dostal, ohledně smazaných obrázků v článku „Dění na Ukrajině pomáhá při výcviku i českým vojákům“.

V odpovědi jste uvedli, že „obrázky (snímky) nebyly vzhledem k jejich charakteru určeny pro širokou laickou veřejnost.

Zajímá mě proto, o jaký charakter těchto obrázků jde a proč kvůli tomuto charakteru nejsou určeny pro širokou laickou veřejnost?

Obrázky vyjadřují výsledky analýzy médií o informování o určitém tématu. Naopak považuji za důležité ve svobodné demokratické společnosti takové analýzy veřejnosti (a především té široké laické) poskytovat.

Věřím, že pravda jednou zvítězí.

Předem mockrát děkuji za odpověď.

S pozdravem

Jiří Schmied

O odpovědi ministerstva obrany vás budu informovat.

Jiří Schmied, 26. září 2014

AKTUALIZACE:

Ministerstvo na výše uvedený e-mail odpovědělo:

Vážený pane,

dovolte, abych tímto reagoval na Váš emailový dotaz z 26. září 2014. Vámi zmiňované snímky byly klasifikovány jako materiály určené výhradně pro služební potřebu. Takto klasifikované materiály jsou určeny pro vnitřní potřebu pracovníků resortu Ministerstva obrany. Vemte, prosím, na vědomí, že i v demokratické společnosti mohou podléhat pracovní dokumenty ozbrojených sil požadavkům na ochranu informací. Děkuji za pochopení.