Otevřený dopis ministerstvu průmyslu a obchodu kvůli TTIP

Podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka nemáme strašit dohodou TTIP. „Budu jen rád, pokud o obchodní politice i jednotlivých detailech TTIP povedeme věcnou diskuzi. Zaměřme se však na fakta a nikoliv zkreslená tvrzení, která nejsou podložena argumenty,uvádí ministr Mládek. Měl by však začít u svého ministerstva, které v nedávné době začalo o TTIP uvádět mystifikaci.

Pozn. autora: v následujícím otevřeném dopise jsou použity hypertextové odkazy, v tištěném dopise zaslaném ministerstvu průmyslu a obchodu jsou URL adresy uvedeny v závorkách.

Aktualizace: Dopis byl poslán doporučeně 16. 2. 2015. Zde je odpověď ministerstva průmyslu ohledně TTIP.

Vážený pane ministře,

s velkým zklamáním jsem sledoval Hyde Park ze 4. února 2015, kde na konci pořadu náměstek Vladimír Bärtl uvedl:
„… Nejčerstvější data Eurobarometru říkají, že 62 procent respondentů v České republice jsou pro TTIP.“

S touto informací nemůžu souhlasit, jelikož není pravdivá. Panem náměstkem zmiňovaný průzkum se totiž netýká TTIP (Transatlantické partnerství pro obchod a investice), nýbrž obecně „nějaké dohody o volném obchodu a investicích mezi EU a USA.“ Pan náměstek se možná nechal nachytat think-tankem Evropské hodnoty, který toto tvrdil na své facebookové stránce. Think-tank se však po upozornění omluvil a mystifikaci opravil.

Co však považuji na celé mystifikaci ohledně podpory TTIP ze strany občanů České republiky za trestuhodné je to, že samotné Vaše ministerstvo na své facebookové stránce tuto nepravdu hájí.

Průzkum Eurobarometru podrobně demystifikuji ve svém článku Pro-TTIP propaganda: od think-tanku po ministerstvo.

Žádám od Vás tedy napravení – omluvení se občanům České republiky za mystifikaci, omluva by se měla objevit jak na facebookové stránce ministerstva, tak jeho webových stránkách.

S pozdravem

Jiří Schmied

Obrázek: Upravené logo Ministerstva průmyslu a obchodu České republiky