Plány USA na použití jaderných zbraní proti Severní Koreji

Bývalý ředitel CIA a zároveň bývalý ministr obrany Leon Panetta ve své knize Worthy Fights: A Memoir of Leadership in War and Peace odhaluje plány obsahující také použití jaderných zbraní v případě útoku Severní Koreje na svého jižního souseda.

Panetta popsal briefing generála Waltera L. Sharpa (velitele amerických sil v Jižní Koreji) v Soulu v roce 2010, kde bylo jasně řečeno, že jaderná možnost byla na stole v případě, že by severokorejské síly překročily demilitarizovanou zónu.

Pokud by Severní Korea překročila hranici, tak by naše válečné plány povolaly amerického generála na poloostrově, aby se ujal velení všech amerických a jihokorejských sil a bránil Jižní Koreu – včetně použití jaderných zbraní, pokud by to bylo nutné,“ napsal Panetta ve své knize.[1]

Odhalení o možném použitý jaderných zbraní vyvolalo různé reakce – překvapení i rozhořčení.

Typičtí omezenci na straně amerických představitelů,“ řekl pro Newsweek [2] bývalý vysoce postavený expert CIA pro Koreu. „Jak si myslíme, že budou Jihokorejci reagovat na zprávy, že USA připravovaly použití jaderných zbraní [Korejském] poloostrově? To je neuklidní, pouze si budou myslet, že mít na svém území amerického býka možná nebude až tak dobrý nápad.

Podle jiných Panetta nenapsal nic nového. Prohlášení „Joint Vision“ („Společná vize“) uzavřené mezi USA a Jižní Koreou v roce 2009 „odkazuje na rozšířené odstrašování zahrnující jaderný deštník…v mnoha ohledech tato informace není nová,“ řekl Terence Roehrig, korejský expert na Naval War College. „Spojené státy měly dlouho názor, že Jižní Korea byla pod americkým jaderným deštníkem.

Korejská válka trvala mezi roky 1950 a 1953, mírová smlouva však nebyla nikdy mezi Severní a Jižní Koreou podepsána, technicky vzato jsou obě země stále ve válce.

Poté v roce 1958 poslaly Spojen státy na Korejský poloostrov jaderné zbraně, ale jejich nasazení bylo odhaleno až v polovině 70. let.[4][5]

Zdroje
[1]: RT – Panetta reveals US nuke strike plans on N. Korea, spurs controversy
[2]: Newsweek – Panetta Sparks Debate Over U.S. Nuclear Strike on North Korea
[3]: Bílý dům – Joint vision for the alliance of the United States of America and the Republic of Korea
[4]: Mark Selden, Alvin Y. So – The United States, Japan, and the Asia-Pacific in the Long Twentieth Century
[5]: Nukestrat.com – A history of U.S. Nuclear Weapons in South Korea