Pochod proti společnosti Monsanto proběhne 21. května 2016

21. května 2016 se koná čtvrtý ročník celosvětových pochodů proti společnosti Monsanto. K protestu se skrze webové stránky March Against Monsanto hlásí lidé po celém světě – v době vydání článku na více než 300 místech.[1] Nemůžu však zaručit, že protesty na všech avizovaných místech proběhnou.

Stránky March Against Monsanto k pochodu uvádí[2]:

Prohlášení

21. května 2016 se aktivisté po celém světě opět sjednotí na Pochodu proti Monsantu.

Proč pochodujeme?

Výzkumné studie ukázaly, že geneticky modifikované potraviny od Monsanta můžou vést k vážným zdravotním stavům, jako jsou nádory, neplodnost a vrozené vady. Ve Spojených státech je agentura FDA [Úřad pro kontrolu potravin a léčiv – poznámka překladatele], která má za úkol zajistit bezpečnost potravin pro obyvatelstvo, řízena lidmi z bývalého vedení Monsanta a máme pocit, že je to diskutabilní střet zájmů a vysvětluje to nedostatek vládou vedeného výzkumu o dlouhodobých účincích GMO produktů. Nedávno americký Kongres a prezident schválili zákon přezdívaný „Zákon na ochranu Monsanta“, který mimo jiné zakazuje soudům zastavení prodeje geneticky modifikovaných semen od Monsanta.

Příliš dlouho bylo Monsanto patronem podnikových dotací a politického zvýhodňování. Bio a drobní zemědělci mají ztráty, zatímco Monsanto pokračuje v upevňování svého monopolu na dodávky potravin včetně exkluzivních patentových práv týkajících se semen a genetické výbavy. GMO Semena Monsanta jsou škodlivá pro životní prostředí; vědci uvedli, že způsobila kolaps včelstev.

Jaká jsou řešení, která hájíme?

Volte svými dolary tak, že si budete kupovat bio výrobky a bojkotujte Monsantem vlastněné podniky, které ve svých produktech používají GMO. Označování GMO, aby spotřebitelé mohli učinit informovaná a snadnější rozhodnutí. Zrušit příslušná ustanovení amerického „Zákona na ochranu Monsanta“. Vyzývat k dalším vědeckým výzkumům o zdravotních účincích GMO. Zastavit manažery Monsanta a odpovědné politiky podporované Monsantem pomocí přímé komunikace, grassroot žurnalistiky, sociálních médií atd. Pokračovat v informování veřejnosti o tajemstvích Monsanta. Jít do ulic ukázat světu a Monsantu, že se nesmíříme s těmito nespravedlnostmi. Nestojíme o bratříčkování. Nestojíme o jed. To jsou důvody, proč pochodujeme proti Monsantu.

Pochod proti Monsantu v České republice

V České republice se konal pochod proti Monsantu již třikrát – v letech 2013[3], 2014[4] a 2015.[5]

V době psaní článku jsem nenašel žádné informace o tom, že by se letos pochod proti Monsantu konal v České nebo Slovenské republice.

Zdroje
[1]: March Against Monsanto – MAY 2016 EVENT LIST
[2]: March Against Monsanto – March Against Monsanto
[3]: Youtube – Pochod proti Monsantu 2013
[4]: Youtube – Pochod proti Monsantu – projevy – Praha – 24.5.2014
[5]: Youtube – Pochod proti Monsantu/March against Monsanto – Praha/Prague – 23.5.2015