Pravidlo pěti vteřin nefunguje

Vědci testovali známé „pravidlo pěti vteřin“ – tedy že jídlo spadlé na zem a sebrané do pěti vteřin je bezpečné k jedení.

Výzkumníci Rutgersovy univerzity (Rutgers University) testovali pád čtyř různých potravin (vodní meloun, chléb, chléb s máslem, gumový bonbón) na čtyři různé povrchy (nerezová ocel, keramická dlaždice, dřevo, koberec), doba kontaktu potraviny s povrchem měřili ve čtyřech různých časových intervalech (méně než sekunda, 5 sekund, 30 sekund a 300 sekund).

Konkrétně zkoumali přenos bakterie Enterobacter aerogenes, kterou si předem „vypěstovali“ ve dvou různých kultivačních médiích (trypton-sojový bujón a pufrovaná peptonová voda). Vědci vyzkoušeli všechny možné kombinace potravin, povrchů, časových intervalů a kultivačních médií a k tomu každou ze sto dvaceti osmi kombinací zopakovali dvacetkrát, celkem provedli 2560 měření (4x4x2x4x20).

Five second cs

Populární představa o ‚pravidlu pěti sekund‘ je, že jídlo spadlé na zem je po rychlém sebrání bezpečné k požívání, protože bakterie potřebují čas, aby se přesunuly [na jídlo]. Rozhodli jsme se na to podívat, protože je to tak rozšířené. Téma se může zdát zlehčující, ale chceme mít naše výsledky podložené solidní vědou,“ řekl profesor Donald Schaffner, který se na studii podílel společně se studentkou jménem Robyn Miranda.[1]

Studie zjistila, že přenos bakterií závisí na povrchu, potravině, době kontaktu a na médiu, ve kterém byly bakterie vypěstovány, a také to, že se přenos v některých případech odehrál dokonce i za méně než jednu sekundu.

Přenos bakterie z povrchu na potravinu se zdá být nejvíce ovlivněn vlhkostí. Bakterie nemají nohy, pohybují se s vlhkostí a čím vlhčí potravina, tím vyšší riziko přenosu,“ uvedl Schaffner.

V úvodu studie je uvedeno:
[Americké] Centrum pro kontrolu nemocí (CDC) odhaduje, že každý rok dochází ve Spojených státech k více než 9 milionům případům nemocí souvisejících s potravinami, 55 tisícům hospitalizací a nejméně 1351 úmrtí.[2]

Výzkumníci ve studii na základě dat CDC od roku 1998 do současnosti uvádí, že 12 % výskytů onemocnění souvisejících s potraviny, přičemž nejde o přenos patogenů z člověka na člověka, nějakým způsobem souvisí s kontaminací potravin z povrchů.

Studie byla publikována ve vědeckém časopise Applied and Environmental Microbiology.[2]

Autor článku přečetl celou studii.

Zdroje
[1]: Rutgers University – Rutgers Researchers Debunk ‘Five-Second Rule’: Eating Food off the Floor Isn’t Safe
[2]: Applied and Environmental Microbiology – Longer Contact Times Increase Cross-Contamination of Enterobacter aerogenes from Surfaces to Food