Reportáž: Protest proti propagaci zabíjení zvířat pro zábavu

V úterý 12. května 2015 proběhl v odpoledních hodinách protest před Mendelovou univerzitou v Brně s názvem 2. protest proti propagaci zabíjení zvířat pro zábavu na Mendelově univerzitě. Protestující se následně přesunuli k budově brněnské pobočky České televize.

Fotogalerie z akce >> zde <<

Protest před Mendelovou univerzitou

Začátek protestu byl dle facebookové události naplánován (a řádně nahlášen magistrátu a policii) na 15:00 před Mendelovou univerzitou.

Jako první začal s proslovem Milan Jeglík z organizace Spolek Prales dětem. Po něm vystoupil Radek Klimeš ze spolku WILDAFRICA Save African Animals. Mezi dalšími vystupujícími byl například hudebník Presento. Pro co největší informovat doporučuji shlédnout video z protestu před univerzitou, ke konci se část videa odehrává také před budovou České televize v Brně. Je zbytečné, aby popisoval, co vše bylo řečeno, když je to natočené na videu.

Lid versus Česká televize

Po proslovech před budovou Mendelovy univerzity se protest přesunul nejprve před obchod se zbraněmi a střelivem a následně k sídlu České televize v Brně. Zde se protestující snažili předat dopis České televizi, po přesunutí z jednoho vchodu k druhému se toto nakonec podařilo. Následně organizátor protestu dostal nápad zeptat se zaměstnanců České televize, co říkají na to, že Česká televize v sobotu 2. května v ranních hodinách odvysílala pořad Náš venkov, ve kterém dle slov organizátora došlo k „veřejné propagaci zabíjení zvířat pro zábavu a trofeje.

Nakonec se podařil domluvit, že dorazí sám ředitel České televize v Brně. Během zhruba 15 minut opravdu dorazil, byl mu organizátorem protestu předán otevřený dopis. Ředitel uvedl, že dopisem budou zabývat.

Aktualizace:

Mýty, omyly a nepravdy

Mendelova univerzita v Brně den po protestu uveřejnila na své facebookové stránce fotografii z protestu s tímto popisem:
Před rektorátem MENDELU se včera odpoledne sešlo zhruba čtyřicet občanů, protestujících proti lovu zvěře, prodeji zbraní, lovcům a především proti existenci Michaely Fialové. Otevřeně jsme jim navrhli, že na relevantní téma jim rádi umožníme vystoupit na přednášce vlastní.

Tak především, protest nebyl proti prodeji zbraní, stejně tak nebyl proti existenci Michaely Fialové. Od akademického prostředí bych čekal přeci jen lepší schopnost porozumění mluvenému a psanému slovu, než je průměr.

Univerzita dále píše, že zúčastněných bylo zhruba čtyřicet. Podle fotografií a videí to vypadá o něco větší počet. Nicméně počet protestujících bývá vždy problém přesně zjistit, zde se podle mě univerzita netrefila. Např. Brněnský Deník píše, že protestujících bylo zhruba osmdesát.