Reportáž z demonstrace „Reklamace ČT“

V neděli 7. prosince 2014 od 14:30 proběhla v Praze na Kavčích horách před sídlem České televize protestní akce s názvem „Reklamace ČT – chceme zpátky svoji televizi.“ Zde je reportáž z této demonstrace, které jsem se osobně účastnil

Pozvánku na tuto akci jsem prvně objevil na facebookové události a následně ji propagoval na webu Free Pub.

U stanice metra Pražského povstání pár minut po druhé hodině postával hlouček účastníků demonstrace, kteří se poté vydali po svých k sídlu České televize, kde již před začátkem akce čekali další účastníci.

Akce začala s drobným zpožděním, jako první promluvil jeden z organizátorů akce Zdeněk Kratochvíl, mezi další řečníky patří novinář Karel Růžička, univerzitní učitel Giuseppe Maiello, dokumentarista Václav Dvořák, Josef Horl a poslanec za ČSSD Jaroslav Foldyna.

Pozn. autora: Kvůli technickým problémům je video projevu Giuseppa Maiella nekompletní a projev Josefa Horla zcela chybí.

Videa většiny řečníků jsou v tomto seznamu videí.

Česká televize se informování o této akci zhostila jak jinak než způsobem, který byl na demonstraci kritizován – neobjektivně atp. Viz video ze Zpráv na ČT24 (v čase cca od 5:50):

Během reportáže o délce zhruba 18 sekund Česká televize uvedla následující:

Bezmála sto padesát lidí demonstrovalo před budovou České televize v Praze na Kavčích horách, dorazil i poslanec sociální demokracie Jaroslav Foldyna. Nelíbí se jim způsob, jakým zpravodajství informuje o konfliktu na Ukrajině a o dění kolem prezidenta Miloše Zemana.

Jak je vidět např. na této fotografii, byl na akci přítomen kameraman České televize a podle této fotografie také reportérka s mikrofonem. Přesto se ve vysílání České televize objevily pouze záběry z okna budovy České televize s přiblížením na obličeje účastníků a nikoliv na dav jako takový. Česká televize se tak dopustila vizuálního zkreslení a to, co ukázala, neodpovídá tomu, co ve své reportáži řekla co se týče počtu protestujících.

O něco jinou reportáž odvysílala Česká televize v Událostech na ČT1 (v čase od 36:50) , kde byl komentář k akci stejný, avšak byly použity jiné (lepší) záběry z akce. Viz video:

Během jiné reportáže o délce zhruba 16 sekund Česká televize uvedla následující:
Před hlavní budovou České televize se dnes sešlo zhruba sto padesát lidí, demonstrovali zejména proti tomu, jak televize informuje o dění na Ukrajině a o prezidentu Miloši Zemanovi. Protest přišel podpořit i sociálnědemokratický poslanec Jaroslav Foldyna.

Pokud si chcete udělat co nejobjektivnější obrázek o tom, o čem tato akce skutečně byla, podívejte se na videa řečníků a na fotoalbum z akce, které je k dispozici zde.

A ještě reportáž o této události v podání ruské televize Rossiya 24: