Systém pro sledování teroristů obsahuje statisíce jmen

Americká Terrorist Screening Database (TSDB) obsahuje přes 600 000 jmen. Zhruba 280 000 z těchto jmen nemá žádné známé napojení na některou z teroristických skupin. Informace o této databázi odhalují ve svém článku Jeremy Scahill a Ryan Devereaux na webu The Intercept.[1]

Data pochází z dvanáctistránkového dokumentu s názvem Directorate of Terrorist Identities (DTI) Strategic Accomplishments 2013.[2]

Počty jmen podle skupin jsou seřazeny v následujícím grafu, klikněte na obrázek pro jeho zvětšení:

Graf: Kdo je na seznamu?

The Intercept dále uvádí, že tajné dokumenty byly připraveny Národním protiteroristickým centrem (National Counterterrorism Center), hlavní agenturou sledující jedince podezřelé z napojení na mezinárodní terorismus. Díky těmto odhalením se podařilo zjistit:

  • Druhá nejvyšší koncentrace lidí označených jako vládě „známí teroristé nebo podezřelí z terorismu“ je ve městě Dearborn s 96 0000 obyvateli ve státě Michigan, kde je největší procento arabských Američanů v zemi.
  • Vláda přidává do svých databází jména nebo informace o stávajících subjektech rychlostí 900 záznamů za den.
  • CIA používá dosud neznámý program s krycím názvem Hydra pro tajný přístup k databázím jiných zemí a získává tak data pro vlastní seznam sledovaných.

Ještě v září 2008 seznam obsahoval pouze zhruba 400 000 jmen (z toho 3% byli Američané) a 1 000 000 záznamů.[3]

David TSDB a goliáš TIDE

Většina jmen v seznamu Terrorist Screening Database (TSDB) pochází z většího systému s názvem Terrorist Identities Datamart Environment (TIDE). TIDE umožňuje zacílení lidí na základě mnohem méně důkazů, než jsou již tak laxní normy používané pro umístění lidí na seznam TSDB.

Podle dokumentu Directorate of Terrorist Identities (DTI) Strategic Accomplishments 2013 byl na seznamu TIDE v roce 2013 přes jeden milion jmen.

Zdroje
[1]: The Intercept – Barack Obama’s Secret Terrorist-Tracking System, by the Numbers
[2]: The Intercept – Directorate of Terrorist Identities (DTI) Strategic Accomplishments 2013
[3]: FBI – Statement Before the House of Representatives Committee on Homeland Security, Subcommittee on Transportation Security and Infrastructure Protection