Uctění památky obětí agrese NATO na Jugoslávii

V úterý 24. března 2015 proběhla v Praze před srbskou ambasádou akce s cílem uctít památku obětí bombardování Jugoslávie ze strany NATO v roce 1999. Před ambasádou vystoupili poslanec za ČSSD Jaroslav Foldyna, Eva Novotná z iniciativy Ne základnám, novinář Radim Panenka a básnířka Jelena Ćirić.

Jako první vystoupil Jaroslav Foldyna a zmínil například: „Před šestnácti lety začaly na Svazovou republiku Jugoslávie dopadat bomby, rakety s plochou dráhou letu. Začaly zabíjet civilní obyvatelstvo, ničit školy, infrastrukturu, nemocnice a působit ohromné zlo.

Druhý vystupující – Eva Novotná – varoval před nacismem. „Přepisování historie je přímá cesta k nacismu, když se nacismus dostane k moci v jedné zemi, mor se rozšíří po celém světě…S nacismem je možné jen bojovat, hlavní zbraní v jeho raných etapách je pravda.

Radim Panenka citoval spisovatele a akademika Matija Bećkoviće: „Mezi Srby je drtivá většina těch, kteří si myslí, že by vstup Srbska do NATO byla větší ostuda, než kdyby se Jacqueline Kennedyová provdala za Lee Oswalda.

Jelena Ćirić přednesla svou báseň v srbštině a poté v češtině. Akci nakonec zakončil Jaroslav Foldyna a zmínil bombardování sídla Rozhlasu a televize Srbska. Poté už se konala modlitba za oběti bombardování Jugoslávie.

Fotogalerie z akce je zde.

Video z akce:

Foto: Vlajka nad srbskou ambasádou v Praze