USA plánují vyzbrojit irácké sunnitské kmeny

Spojené státy plánují vyzbrojit irácké sunnitské kmeny zbraněmi AK-47, RPG, granáty, minomety a dalšími zbraněmi, ukazuje dokument Pentagonu připravený pro americký Kongres. Celkem je pro tyto kmeny vyhrazeno 24,1 milionů amerických dolarů (cca 535 milionů Kč).

Dokument Justification for FY 2015 Overseas Contingency Operations Iraq Train and Equip Fund (ITEF) [1] podrobně rozepisuje částky, které tento plán financování vyhrazuje pro podporu stran bojujících proti Islámskému státu (IS, dříve ISIL či ISIS).

Pro irácké vládní síly je vyhrazena 1,2 miliardy dolarů, pro kurdské síly 353 milionů dolarů a pro kmenové síly již zmíněných 24,1 milionů dolarů. Celkově jde o balíček v hodnotě 1,618 miliardy dolarů (cca 36 miliard Kč).

Dokument podrobně rozepisuje, na co peníze půjdou. Následující tabulka ukazuje nákup zbraní pro kmenové síly.

Dokument odůvodňuje vyzbrojování sil proti Islámskému státu následovně:

Zapojení sunnitských kmenů je rozhodující pro dlouhodobou porážku Islámského státu. Pokud tito bojovníci nedostanou podporu, kterou potřebují k odražení Islámského státu, tak nebudou účinní v boji proti Islámskému státu na svých územích. Neschopnost vybavit tyto síly znamená méně efektivní ozbrojenou opozici čelící Islámskému státu a jeho schopnosti získat místní podporu nutnou pro účinnou kontrolu oblastí, které drží. Pokud nebudou řádně vybavené, tak kmenové síly budou mít nízkou interoperabilitu s iráckými silami. Navíc by to umožnilo Islámskému státu pokračovat v intenzivním násilí přinucující a zastrašující kmeny, vybírat poplatky a rekrutovat personál pro své zájmy.

Odůvodnění pokračuje:

Islámský stát spáchal masakry a další zvěrstva proti kmenovým bojovníkům a kmenovému civilnímu obyvatelstvu, které proti němu povstalo v Iráku a v Sýrii. Islámský stát používá teror a odplatu jako silný odstrašující prostředek vůči těm kmenům, které odporují, které jsou nedostatečně vyzbrojené a nedostatečně vybavené pro účinný boj s Islámským státem. Irácké bezpečnostní síly, které jsou spíše šíitské, nejsou v provincii Anbar vítány a v dalších oblastech s majoritou sunnitů kvůli excesům v minulosti a kvůli sektářským aktivitám a špatné bojové výkonnosti. Ozbrojené kmenové síly bojující na vlastním území mezi svými lidmi nabízí efektivnější a motivovannou sílu pro povzbuzení podobných kmenových sil, aby zahájily vlastní povstání proti Islámskému státu – tak dlouho, dokud tyto kmenové síly operují pod bezpečnostním deštníkem iráckých bezpečnostních sil. Nevyzbrojování kmenových bojovníků nadále zanechá kmeny proti Islámskému státu zdráhající se aktivně proti němu zaútočit. Nedostatek kmenové nebo lokální opozice v zádech Islámského státu nechává Islámskému státu volnou ruku k útokům proti iráckých bezpečnostním silám…

Zdroje
[1]: Americké ministerstvo obrany – Justification for FY 2015 Overseas Contingency Operations Iraq Train and Equip Fund (ITEF)

Další informace
Reuters – U.S. plans to arm Iraq’s Sunni tribesmen with AK-47s, RPGs, mortars
International Business Times – Pentagon Plans To Arm Tribes In Iraq With AK-47s, Grenades To Fight Islamic State

Peshmerga on a T-55-Tank outside Kirkuk in Iraq.

Foto: Kurdské milice pešmerga s tankem T-55, Irák, 19. června 2014