Vytiskne základnu na Měsíci 3D tiskárna?

Evropská kosmická agentura (ESA) uveřejnila video zobrazující, jak bude probíhat stavba měsíční základny za pomoci 3D tiskárny. Agentura spojila síly s partnery z oblasti průmyslu, včetně architektů ze společnosti Foster + Partners a společnosti Monolite UK Ltd., s cílem postavit na Měsíci základnu.

Video popisuje, jak by taková stavba měsíční základny probíhala od vypuštěný sondy na Měsíc po samotný 3D „tisk“ základny.

Projektu měsíční základny vytisknuté 3D tiskárnou jsem se již loni věnoval v článku Stavba měsíční základny pomocí 3D tiskárny, ESA v lednu 2013 napsala [1] :

Pozemní 3D technologie tisku vyrábí celé struktury,“ řekl Laurent Pambaguian ohledně projektu pro ESA.

Postavení měsíční základny by mohlo být mnohem jednodušší s použitím 3D tiskárny a místních materiálů. Průmysloví partneři, včetně renomovaných architektů Foster + Partners, se spojili s Evropskou kosmickou agenturou, aby bylo možné vyhodnotit proveditelnost 3D tisku pomocí půdy z Měsíce.

Náš průmyslový tým zkoumal, jestli by to mohlo být podobně použito k vybudování měsíční základny.

Foster + Partners vymysleli kopulovitou stavbu z nosných řetězů s mobilními strukturovanými stěnami k odstínění mikrometeoroidů a kosmického záření obsahující pod tlakem nafouknuté příbytky pro astronauty. Dutá uzavřená buněčná struktura (připomínající ptačí kosti) poskytuje dobrou kombinaci pevnosti a hmotnosti.

ESA dále píše:

Design základny byl předveden v souladu s vlastnostmi 3D tištěné měsíční půdy při demonstraci vytvoření 1,5 tunového stavebního bloku.

3D tisk nabízí potenciální prostředky k usnadnění stavby měsíční základny s omezenou logistikou ze Země,“ dodal Scot Hovland z vesmírného týmu ESA. „Tyto nové možnosti mohou být považovány mezinárodními vesmírnými agenturami jako součást současného vývoje společné strategie objevování vesmíru.

Použili design pro extrémní klimata na Zemi a využili environmentálních přínosů z použití okolních materiálů,“ poznamenal Xavier De Kestelier z Foster + Partners. „Naše měsíční bydlení následuje podobnou logiku.

Společnost Foster + Partners k tomuto projektu na svých webových stránkách píše následující.[2]

V roce 2012 jsme se připojili ke konsorciu zřízeném Evropskou kosmickou agenturou, aby prozkoumalo možnosti stavby lunárních příbytků pomocí 3D tisku. S odkazem na problémy spojené s přepravou materiálů na Měsíc studie zkoumala využití měsíční půdy, známé jako regolit, jako stavební hmoty. Základna je navržen tak, aby ubytovala čtyři astronauty a poskytla ochranu před meteority, gama zářením a vysokými teplotními výkyvy. Navrhované umístění základny je na okraji kráteru Shackleton na měsíčním jižním pólu, kde je téměř konstantní přítok světla a je proto bohatý na solární energii.

Zdroje
[1]: Evropská kosmická agentura – Building a lunar base with 3D printing
[2]: Foster + Partners – Press Release 10. 10. 2014