Žurnalistický analfabet Echo24

Turecká zrada. Zraněné Kurdy vydali islamistům,“ píše Echo24 v titulku jednoho svého článku s odvoláním na CNN.[1] Při bližším prozkoumání článku a jeho zdroje však zjistíte, že se věci mají poněkud jinak.

Echo24 píše: „Informaci přinesla televize CNN.“ Když se však podíváme na zdroj, zjistíme, že to je hodně zavádějící tvrzení. Zpráva pochází z webu iReport, který sice spadá pod CNN, jde však o web, na kterém zprávy tvoří sami uživatelé a nikoliv CNN.[2] V podstatě je to jakási obdoba blogů na iDnesu se zaměřením na zpravodajství.

Tvrdit, že zprávu přinesla televize CNN, je asi jako tvrdit o článku z nějakého blogu iDnesu, že ho přinesly noviny MF Dnes.

Aby toho nebylo málo, Echo24 v článku píše – a to až v poslední větě předposledního odstavce: „Pravost informací, které zveřejnily v prohlášení YPG, americká televize CNN ověřuje.

Výborně. Máme tedy článek s tvrzením o zradě již v titulku, ale to, že informace nejsou ověřené, se dozvíme až v předposledním odstavci.

Samotná CNN píše pod titulkem článku na iReportu: „Názory zde vyjádřené jsou názory výhradně iReportéra. CNN nemůže potvrdit všechny výroky v tomto iReportu.“

11. srpna 2015 v 11:10 je stále na daném článku na iReportu nápis „neověřeno CNN„.

Idlib město, Idlib guvernorát
Další chyba, které se Echo24 dopouští, je záměna města Idlib se stejnojmenným guvernorátem. Představte si guvernoráty zhruba jako obdobu našich krajů. Původní zpráva na iReportu o šesti bojovnících YPG uvádí: „…byli předáni Frontě Al-Nusra v Idlibu na hraničním přechodu Bab al-Hawa…

Není pravda, jak tvrdí Echo24, že byli předáni „v syrském městě Idlib„. Podle zprávy byli předáni v guvernorátu Idlib. Podle Google Maps je vzdálenost mezi městem Idlib a hraničním přechodem Bab al-Hawa téměř 40 kilometrů.

Důležitá poznámka na závěr: Netvrdím, zda je článek na iReportu pravdivý, či nikoliv, poukazuji pouze na to, jak Echo24 špatně informuje, či přímo dezinformuje čtenáře.

Zdroje
[1]: Echo24 – Turecká zrada. Zraněné Kurdy vydali islamistům
[2]: iReport CNN – Breaking News video: Turkey Hands over six Kurdish YPG Fighters to Al Qaida Terrorist organisation (Al-Nusra) in Syria